Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Anselm – z cyklu Sztuka w kinie

„Anselm” to niezwykły dokument Wima Wendersa o Anselmie Kieferze – wybitnym niemieckim artyście, którego twórczość oscyluje w obrębie malarstwa, rzeźby i fotografii.

Anselm Kiefer miał wiele wystaw indywidualnych w najważniejszych europejskich i amerykańskich instytucjach sztuki współczesnej, m.in. w Neue Nationalgalerie w Berlinie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Muzeum Guggenheima w Bilbao, a jego prace znajdują się w wielu kolekcjach instytucjonalnych na całym świecie.

Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. I nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami”.

Po pamiętnej Pinie Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł.

Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją.

Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa – na początku kariery przez niektórych uznawany za zwykłego prowokatora, a nawet sympatyka nazizmu – upominał się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, tak jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po wielohektarowym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie.

Budowanie i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach – kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z cenionym artystą.


tytuł oryginalny: Anselm – Das Rauschen der Zeit
produkcja: Niemcy, Włochy, Francja 2023
gatunek: biograficzny, dokumentalny
dozwolony: od 13 lat
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: 2D i 3D
czas trwania: 93 minuty
reżyseria: Wim Wenders
scenariusz: Wim Wenders
zdjęcia: Franz Lustig
muzyka: Leonard Küßner
obsada: Anselm Kiefer, Daniel Kiefer, Anton Wenders

z cyklu Sztuka w kinie

11-15.05.2024

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82