Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości – z cyklu Art Beats – wielka sztuka w kinie

To opowieść o architektonicznej rewolucji przeprowadzonej przez jednego mistrza, który na zawsze zmienił oblicze Wiecznego Miasta.

W tym celu Borromini nieustannie poszerzał granice własnych możliwości, zwalczał utarte konwencje i uprzedzenia.

Z pokorą brał lekcje od przeszłości, by wynaleźć nową przyszłość. Z odwagą podążał za ideą, mimo świadomości ceny, jaką przyjdzie mu za to zapłacić.

Styl Borrominiego jest rozpoznawalny, ekscentryczny, odmienny, różni się od stylu współczesnych mu architektów i emanuje surowym duchowym autorytetem, niezmiennie budząc skojarzenia z nieskończonością.

Film przedstawia także kulisy jednej z najbardziej znanych artystycznych rywalizacji wszech czasów, do jakiej doszło między Borrominim a Berninim, choć przede jest wszystkim jest opowieścią o rywalizacji Borrominiego z samym sobą.

Ten artystyczny geniusz był tak zaabsorbowany swą sztuką, że w jego umyśle przemieniła się ona niemal w demona, który pożerał go od środka, aż artysta musiał zdecydować się na ostateczny krok – wybrał śmierć, by osiągnąć wieczność.

Aby spełnić swoje marzenie, zrezygnował ze wszystkiego, zjednoczył się ze swoją sztuką, a jego jedyną ambicją pozostała chęć odniesienia sukcesu i ugruntowania swojej pozycji.

Twórcy filmu zabierają nas w podróż po krętych ulicach barokowego Rzymu. Zobaczymy m.in. Pałac Barberini, Bazylikę św. Piotra, Kościół San Carlo alle Quattro Fontane, Piazza Navona i wiele innych kultowych miejsc. Wrażenia wizualne wzbogacone zostały o komentarze wybitnych ekspertów i znawców sztuki.

tytuł oryginalny: Borromini e Bernini. Sfida alla perfezione
produkcja: Włochy 2023
wersja językowa: napisy
czas trwania: 102 minuty
reżyseria: Giovanni Troilo
scenariusz: Luca Lancise
muzyka: Remo Anzovino
obsada: Jacopo Olmo Antinori, Pierangelo Menci, Antonio Lanni

z cyklu „Art Beats – wielka sztuka w kinie”

30.11.2023

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82