Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

De Copernicus – wystawa batiku

W dniach od 19 kwietnia do 20 maja 2024 roku w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa batików powstałych w kilku miastach w Polsce w 2023 roku z okazji Roku Mikołaja Kopernika (550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci).

Pomysłodawcami wystawy są Iwona Bolińska-Walendzik i Tomasz Jakubowski. Oboje prowadzą od wielu lat pracownie batiku.

Iwona Bolińska zarządza pracownią Turkus działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, a Tomasz Jakubowski prowadzi Pracownię Batiku Mamut w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

Początkiem projektu „De Copernicus” był plener obu pracowni we Fromborku. Tam też odbyła się pierwsza prezentacja części prac wchodzących obecnie w skład wystawy. Do dalszych ekspozycji zaproszona została również Pracownia Batiku Jasielskiego Domu Kultury prowadzona przez Annę Brożynę oraz artyści działający indywidualnie: Agnes Nagy, Agnieszka Cecylia Kazała, Marta Wachel i Magdalena Rybak.

W ten sposób wystawa nabrała ostatecznego kształtu.

Wystawa „De Copernicus” stała się batikowym manifestem i wariacją w Roku Kopernikowskim. Tematem wyjściowym była postać wielkiego astronoma, jego dzieło i jego czasy. Artyści poszukiwali jednak szerzej. Stąd też wiele prac zabierających w kosmos jak również pokazujących architekturę miast związanych z Kopernikiem. Nie mogło też zabraknąć jego portretów. I właśnie tę pełną formę wystawa osiągnęła podczas prezentacji w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie w sierpniu 2023 roku. Tam też doszło do spotkania prawie wszystkich autorów. Kolejną prezentacją była wystawa w Ostródzkiej Bibliotece Multimedialnej – Przestrzeń dla sztuki w grudniu 2023 roku i styczniu 2024 roku.

Teraz czas na wiosenne tournée po południowej Polsce – Gliwice, Oświęcim oraz Jasło.

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82