Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce 2016

W dniach od 30 kwietnia do 7 maja 2016 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbywały się przedpremierowe projekcje filmów – wielokrotnie nagradzanych na światowych festiwalach – w ramach Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów w Polsce 2016.

22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, organizowany przez Fundację Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”, odbywał się od 15 do 24 kwietnia 2016 roku w Warszawie. Przez 10 dni festiwalu widzowie mieli możliwość obejrzenia 70 filmów docenionych na najlepszych międzynarodowych festiwalach przez jury, dziennikarzy, a także publiczność. Część z nich można było zobaczyć przedpremierowo.

Trzonem programu Festiwalu był przegląd wybranych produkcji z najważniejszych festiwali na świecie, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian, Toronto czy Sundance. Program uzupełniony został perełkami z mniejszych festiwali, m.in. z Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzymu czy Salonik, a także filmami wskazanymi przez Europejską Akademię Filmową i Amerykańską Akademię Filmową.

27 kwietnia Festiwal Filmowy Wiosna Filmów wyruszył w podróż po Polsce i najciekawsze filmy festiwalu – oklaskiwane i wielokrotnie nagradzane na największych festiwalach filmowych świata i które nie miały jeszcze polskiej premiery – można było obejrzeć w wybranych kinach w Polsce.

W Naszym Kinie w Oświęcimiu odbyły się projekcje 8 filmów – „Subtelność”„Dobra żona”„Wojna”„Wszyscy albo nikt”„Chevalier”„Fuocoammare. Ogień na morzu”„Kwiat wiśni i czerwona fasola”„Fair Play”.

30.04.2016 „Subtelność”
(15l.), prod. Francja 2015, reż. Christian Vincent, 98 minut

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji najnowszy film mistrza francuskiego kina, spadkobiercy Érica Rohmera.

Michel Racine jest sędzią. Właśnie orzeka w bardzo trudnej sprawie. Opinia społeczna swój osąd już wydała, ale Michel chce zbadać sprawę dokładniej. Czuje, że tym razem ma do czynienia z przypadkiem, który nie jest tak prosty, jak się wydaje. Oddany pracy nie myśli o niczym innym. Sytuacja komplikuje się, kiedy w czasie procesu wśród ławników dostrzega Dittę, z którą kiedyś spotykał się. Nie widzieli się od lat, w życiu obojga wiele zdążyło się zmienić. Ditte ma kilkuletnią córkę i stoi na życiowym rozdrożu. Spotkanie tych dwojga staje się dla reżysera pretekstem do przypomnienia, że stara miłość nie rdzewieje. A także do zwrócenia uwagi, że ferowanie wyroków leży w rękach ludzi, którzy mają swoje słabości i problemy. Bo pod wpływem nawrotu uczucia oboje na sprawę będą patrzeć inaczej. Dramat sądowy przejmująco łączy się tutaj z historią miłosną. Tylko czy miłość okaże się dla walczących o sprawiedliwość bohaterów sprawiedliwa?

Festiwale/Nagrody:
Nominacje do Cezarów, francuskich odpowiedników Oscarów w kategorii najlepszy aktor (Fabrice Luchini) i najlepsza aktorka drugoplanowa (Sidse Babett Knudsen)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, konkurs główny – nagroda za najlepszy scenariusz, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Fabrice Luchini)
2015 – Sarlat Film Festival
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan
2015 – Namur International French-Language Film Festival
2015 – Hong Kong French Cinepanorama
2015 – Rendez-vous with French Cinema in Paris

1.05.2016 „Dobra żona”
(15l.), prod. Serbia 2015, reż. Mirjana Karanovic, 94 minuty

Pokazywany na tegorocznym festiwalu Sundance w konkursie głównym, debiut reżyserski uznanej serbskiej aktorki – Mirjany Karanovic, która gra w filmie również główną role żeńską.

Akcja filmu toczy się w powojennej Serbii. Milena, kobieta w średnim wieku, dowiaduje się w krótkim czasie kilku nieprzyjemnych rzeczy o sobie samej i swoim mężu. Rutynowe badania wykazują, że ma guza piersi, dodatkowo odkrywa gorzką prawdę o niechlubnych wojennych występkach swojego męża. Przykładna gospodyni domowa i kochająca żona, musi zmierzyć się teraz z realiami otaczającego ją świata i odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań.

Doskonała gra aktorska zarówno głównej bohaterki, jak i wcielającego się w rolę Vlada – Borisa Isakovica – to doskonale dobrany duet, który stworzył prawdziwe sceny, pełne intymności i sprzecznych uczuć kobiety do mężczyzny. Z politycznym kontekstem w tle, to doskonała metafora walki o własne życie i zdrowie oraz prawa człowieka.

Festiwale/Nagrody:
2016 – Sundance Film Festival – nominacja
2016 – Cleveland International Film Festival – nominacja
2016 – Göteborg Film Festival – nominacja

2.05.2016 „Wojna”
(15l.), prod. Dania 2015, reż. Tobias Lindholm, 115 minut

Nominowany do Oscara najnowszy obraz Tobiasa Lindholma – scenarzysty „Polowania” i serialu „Rząd” – określany jest przez krytykę mianem jednego z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono.

Sierżant Claus Pedersen stacjonuje wraz ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy Maria musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnego wychowywania trojga dzieci. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę.

„Wojna” jest zarówno thrillerem wojennym, jak i dramatem sądowym – i w obu przypadkach pozostaje obrazem znakomitym, bardzo realistycznym. Za wyjątkiem głównych postaci – filmowych wojskowych odgrywają prawdziwi duńscy żołnierze służący w Afganistanie.

Festiwale/Nagrody:
Oscary 2016 – najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)
Bodil Awards – najlepszy film, aktor, aktorka, aktor drugoplanowy (nominacje)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu, najlepszy film nordycki (nominacja)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs, nagroda publiczności
2016 – Robert Festival, nagroda dla najlepszej aktorki – Tuva Novotny
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromso, nagroda Aurory dla reżysera Tobiasa Lindholma (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, najlepszy film (nominacja)
2015 – Festiwal Filmowy w Zagrzebiu, najlepszy film (nominacja)
2015 – Festiwal Filmowy w Zurychu, najlepszy film (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjaviku

3.05.2016 „Wszyscy albo nikt”
(15l.), prod. Francja 2015, reż. Kheiron, 102 minuty

Nominowany do Cezara debiut Kheirona, popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia, to słodko-gorzka refleksja nad palącą kwestią multikulturowości.

Tragikomedia bazuje na prawdziwej historii Hibata Tabiba, w którego wciela się… rzeczywisty syn bohatera, gwiazda stand-upu i emitowanego w Canal+ sitcomu „Bref” – Kheiron.

Akcja zawiązuje się na początku lat 80. W wyniku irańskiej rewolucji islamskiej, skutkującej obaleniem szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, bohater wraz z żoną Fereshteh i synkiem jest zmuszony wyemigrować z kraju do Francji. Tutaj, w powiecie Seine-Saint-Denis, przybysze próbują zasymilować się z lokalną społecznością.

„Wszyscy albo nikt” to film bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach – pozwalający lepiej zrozumieć problemy bliskowschodnich migrantów – porównywany do słynnego „Kurczaka ze śliwkami” Marjane Satrapi.

Festiwale/Nagrody:
Cezary 2016 – najlepszy debiut (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio, nagroda Jury

4.05.2016 „Chevalier”
(15l.), prod. Grecja 2015, reż. Athina Rachel Tsangari, 99 minut

Kolejna oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” – autorki kontrowersyjnego „Attenberg” – to niebywale zabawne, ale i niezwykle inteligentne studium męskich antagonizmów. To film zbliżony klimatem do dzieł przyjaciela i wielokrotnego współpracownika reżyserki – Giorgiosa Lanthimosa – autora „Kła”, „Alp” i „Lobstera”.

Środek zimy. Sześciu mężczyzn rusza na wyprawę wędkarską na Morzu Egejskim. Szybko okazuje się, że ich jacht jest uszkodzony i muszą zacumować przy najbliższej bezpiecznej przystani, by dokonać naprawy. Kiedy trwa reperacja wędkarze zabijają czas grając w „Chevalier” – grę polegającą na ustaleniu, który z graczy jest najlepszy w kolejnych wyzwaniach. Trofeum stanowi pierścień przechodzący z rąk do rąk. I jest jedna zasada: nikt nie ma prawa opuścić łodzi przed końcem gry…

Festiwale/Nagrody:
Indiewire Critics’ Poll 2015 – najlepszy niedystrybuowany film
Village Voice Film Poll 2015 – najlepszy niedystrybuowany film
2016 – Festiwal Filmowy w Sarasocie
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie
2016 – South by Southwest Film Festival
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
2015 – Les Arcs European Film Festival, Kryształowa Strzała (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Belgradzie
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach, Nagroda Publiczności
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wiedniu
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie, najlepszy film
2015 – Festiwal Filmowy w Nowym Jorku
2015 – Festiwal Filmowy w Hamburgu, Art Cinema Award (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjaviku
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2015 – Festiwal Filmowy w Sarajewie, nagroda dla zespołu aktorskiego, specjalna nagroda Jury dla reżyserki Athiny Rachel Tsangari
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno, Złoty Leopard (nominacja)

5.05.2016 „Fuocoammare. Ogień na morzu”
(15l.), prod. Włochy 2016, reż. Gianfranco Rosi, 108 minut

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale najnowszy film mistrza dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”). To przejmujący obraz o kryzysie emigrantów.

Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tysięcy uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób.

Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów ani tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie (niektórzy, najczęściej mieszkańcy Tunezji, zostaną odesłani do ojczyzny). Reżysera interesuje kim są ludzie masowo przybywający na Lampedusę. Uwagę poświęca Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi. Jednych i drugich udaje się poznać. Przy okazji dowiadujemy, jak różnią się ich definicje pewnych terminów, jak choćby miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny. Rosi nie stawia na spektakularność. Woli powoli, lekko, bez fajerwerków dotrzeć do tego, co pomijają sensacyjne media. Film pozwala przekonać się naocznie, kim są ci, o których huczą gazety i internet, a o których tak naprawdę nic nie wiemy. Rosi zapewnia wartościowe i przejmujące spotkanie. Jak powiedziała w Berlinie przewodnicząca jury Meryl Streep: to film niezbędny i ważny, pokazujący, jak wielką rolę może odegrać dziś dokument.

Festiwale/Nagrody:
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, konkurs główny – główna nagroda Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu i nagroda jury ekumenicznego.
 

Plakat Wiosna Filmów w Polsce

6.05.2016 „Kwiat wiśni i czerwona fasola”
(15l.), prod. Japonia 2015, reż. Naomi Kawase, 113 minut

Film otwarcia sekcji Un Certain Regard 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Historia nietypowej przyjaźni cukiernika i starszej kobiety.

To doceniana przez krytykę na całym świecie oda do prostych życiowych przyjemności. Sentaro, mężczyzna w średnim wieku, jest właścicielem niewielkiej naleśnikarni, w której serwuje dorayaki – japoński deser składający się z naleśników przekładanych słodką pastą z czerwonej fasoli. Kiedy Sentaro rozpoczyna poszukiwanie pomocy kuchennej, zgłasza się siedemdziesięcioletnia Tokue. Cukiernik początkowo odrzuca jej wniosek, gdyż obawia się, że praca może się okazać ponad siły starszej pani, która w dodatku ma nieco zdeformowane dłonie. Właściciel zmienia jednak zdanie, kiedy tylko próbuje pasty przygotowanej przez Tokue. Dzięki jej sekretnej recepturze na tytułowe „an” drobny biznes zaczyna rozkwitać…

Festiwale/Nagrody:
Asian Film Awards 2016 – najlepszy aktor: Masatoshi Nagase (nominacja)
Nagrody Japońskiej Akademii 2016 – najlepsza aktorka: Kirin Kiki (nominacja)
Asia Pacific Screen Awards 2015 – najlepsza aktorka: Kirin Kiki
Hochi Film Awards 2015 – najlepsza aktorka: Kirin Kiki
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Belgradzie
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jokohamie
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
2015 – Tama Cinema Forum
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach
2015 – Tokyo Gohan Film Festival
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wiedniu
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago, Złoty Hugo (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Helsinkach
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne, Nagroda Publiczności (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie
2015 – Festiwal Filmowy w Cannes, nagroda sekcji Un Certain Regard dla reżyserki Naomi Kawase (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cork, Nagroda Publiczności
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sao Paulo, Nagroda Publiczności
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid, najlepszy reżyser

7.05.2016 godz. 20:00 „Fair Play”
(15l.), prod. Czechy, Niemcy, Słowacja 2014, reż. Andrea Sedláčková, 100 minut

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. w komunistycznej Czechosłowacji. Młoda i utalentowana biegaczka Anna zostaje wybrana do drużyny narodowej i rozpoczyna treningi, aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie. Trener jest przekonanym, że młodej sportsmence uda się zdobyć medal. Aby pomóc Annie, podaje jej sterydy bez jej wiedzy. Matka Anny zdaje sobie sprawę, ze to dla córki wielka szansa i że może wykorzystać wyjazd na olimpiadę, by uciec z kraju, dlatego godzi się na podawanie dziecku szkodliwych specyfików. Sport jest tylko tłem do emocji, dylematów i napięcia, które towarzyszą bohaterom filmu.

Festiwale/Nagrody:
Czeski kandydat do Oscara 2015 w kategorii najlepszy filmu nieanglojęzyczny
2014 – Chicago International Film Festival
2014 – Karlovy Vary International Film Festival – Konkurs Główny
2015 – Rome Independent Film Festival
2015 – Cleveland International Film Festival
2015 – Czeskie Lwy – Nagroda publiczności
2015 – Czeskie Lwy – nominacja – Najlepszy film
2015 – Czeskie Lwy – nominacja – Najlepsza aktorka
2015 – Czeskie Lwy – nominacja – Najlepszy reżyser

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82