Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
MENU...

Frankenstein – z cyklu National Theatre Live

Spektakl „Frankenstein” został zrealizowany na podstawie tekstu Nicka Deara – wg słynnego romansu grozy Mary Shelley „Frankenstein albo współczesny Prometeusz” (1818) – uznawanego za pierwszą powieść „science fiction” lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku.

Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley.

Autor sztuki i reżyser przedstawienia skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści – stawiając pytania o granice eksperymentów naukowych i moralne wybory naukowca – którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Powstały dwie wersje spektaklu.

W pierwszej wersji w rolę Stworzenia wcielił się Benedict Cumberbatch, a doktora Frankensteina Jonny Lee MillerW drugiej wersji w rolę Stworzenia wcielił się Jonny Lee Miller, a w rolę doktora Frankensteina Benedict Cumberbatch.

Widowiskowej adaptacji, z niesamowitą sceną „narodzin” Stworzenia, towarzyszy elektroniczna muzyka brytyjskiej grupy Underworld.

eżyseria: Danny Boyle
tekst: Nick Dear wg romansu grozy Mary Shelley
obsada: I wersja (Benedict Cumberbatch/Stworzenie, Jonny Lee Miller/doktor Frankenstein),
           II wersja (Jonny Lee Miller/Stworzenie, Benedict Cumberbatch/doktor Frankenstein)
wersja językowa: napisy  
czas trwania: 120 minut (bez przerwy)

z cyklu „National Theatre Live”

29.10.2022
I wersja (Benedict Cumberbatch/Stworzenie, Jonny Lee Miller/doktor Frankenstein)

30.10.2022
II wersja (Jonny Lee Miller/Stworzenie, Benedict Cumberbatch/doktor Frankenstein)

Plakat z dwoma mężczyznami, jeden z nich jest łysy

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82