Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Goya. Śladami mistrza – z cyklu Sztuka w kinie

Pokazywany premierowo na ostatnim festiwalu w Cannes dokument „Goya. Śladami mistrza” odkrywa tajemnice geniusza, który z rozmachem portretował niespokojnego ducha swojej epoki, sekrety łączących brutalność i delikatność świata, jego przepych i nędzę będących zapisem wewnętrznych zmagań obrazów.

„Goya. Śladami mistrza” to przewodnik po najważniejszych dla malarza miejscach (jak rodzinny dom w maleńkim Fuendetodos), kluczowych wydarzeniach z jego życia i najwspanialszych dziełach.

Carrière błyskotliwie i ze swadą opowiada o zamiłowaniu Goyi do malowania kobiecych stóp, rozwiązuje zagadkę tajemniczych gestów, tłumaczy, jak choroby i utrata słuchu wprowadziły czerń na płótna mistrza.

Carrière był od lat zafascynowany malarstwem Goyi, a swój podziw dzielił z innym wielkim Hiszpanem, Luisem Buñuelem, z którym przyjaźnił się i współpracował. Duch tego ostatniego stale towarzyszy mu w tej wędrówce.

Zarejestrowana w dokumencie „Goya. Śladami mistrza” wyprawa okazała się być szczególną, bo ostatnią podróżą Jean-Claude’a Carrière. Pisarz zmarł przed ukończeniem prac nad filmem, który tym samym stał się hołdem także dla niego.

tytuł oryginalny: L’ombre de Goya par Jean-Claude Carrière
produkcja: Francja, Hiszpania, Portugalia 2022
gatunek: dokumentalny
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 90 minut
reżyseria: José Luis López-Linares
scenariusz: Jean-Claude Carrière, Cristina Otero Roth
zdjęcia: Andrés Recio Illán

sztuka w kinie

24.10.2023

na plakacie fragment obrazu Goyi, postać kobiety

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82