Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
napis kochać człowieka i fragment kliszy

20. Festiwal Kochać człowieka 2022

W dniach od 27 do 29 stycznia 2022 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbywał się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” pod patronatem „UNICA” – Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego i Prezydenta Miasta Oświęcim.

Kochać człowieka to … pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, by żyły swoim życiem. By trwały. By, mimo tego wszystkiego co ludzi łączy i co ludzi dzieli, mogły naszkicować obraz ludzkiej kondycji.

By nie tylko „tu i teraz”, ale „zawsze i wszędzie” ukazywały to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy.

Podczas festiwalu po raz kolejny odżyły na ekranie filmy krótkometrażowe, krótkie fabuły, reportaże, dokumentalne zapisy. Festiwalowe filmy zapisują ludzkie historie. Prezentują wielkie tragedie i małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują szczery uśmiech. Niejednokrotnie niepokoją, wzbudzają skrajne emocje.

Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie – życie godne, w kontekst przemian społecznych, politycznych, kulturowych. Są symbolem rzeczywistego czasu i prawdy, dążenia do poszukiwania świata pięknego i szczęśliwego.

Festiwalowe filmy próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem, naturą. Piękno przeciwstawione brzydocie i nienawiści. Są prawdziwe i piękne. Tłumaczą to, co jest najistotniejsze w życiu człowieka.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” jest od wielu lat okazją do przyjrzenia się miejscu, w którym przystanął człowiek…

Do udziału w festiwalu zostały nadesłane 143 filmy z 14 krajów (Austria, Australia, Belgia, Brazylia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irak, Izrael, Niemcy, Polska, Syria, Wenezuela, Włochy)

Jury w składzie: Maria Malatyńska (filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Andrzej Celiński (reżyser, operator filmowy, aktor, dramaturg), Aleksander Dyl (operator filmowy), Andrzej Przeździecki (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, wiceprezydent UNICA), po obejrzeniu 67 filmów – zakwalifikowanych do konkursu – z 8 krajów  (Brazylia, Francja, Hiszpania, Irak, Izrael, Polska, Wenezuela, Włochy) – po analizie i dyskusji – działając zgodnie z regulaminem festiwalu – przyznało nagrody i
wyróżnienia:

        za film „It is better there” („To nie tak miało być”)
       
dla Hasanain Alhani – Karbala | Irak

         za film „Stranec”
         dla Dawida Adamowskiego – Wrocław

         za film „Dead Sea” („Morze martwe”)
         dla Nahd Bashir – Maghar | Izrael 

za film „Druga strona”
         dla Jakuba Zalewskiego – Bydgoszcz

za film „Piwo dla dziadka”
       dla Jędrka Kocjana – Łódź

        za film „Nowa symfonia”
       dla Mateusza Żeglińskiego – Szczecin

        za film „To nie tak miało być”
       dla Miłosza Majdy – Olkusz

           za film „Nie moja wina, ale moja kara”
           dla Sebastiana Juszczyka – Nysa

           za film „Poczekalnia”
           dla Aleksandry Folczak – Warszawa

Nagrody ufundował organizator festiwalu – Oświęcimskie Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Oświęcim.

Festiwal został zainaugurowany koncertem muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Miasta Oświęcim pod dyrekcją Łukasza Jabconia.  

Festiwalowi towarzyszyła projekcja filmu „Kabaret śmierci” oraz spotkanie z jego reżyserem i scenarzystą Andrzejem Celińskim i operatorem filmowym Aleksandrem Dylem oraz wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac XII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, które odbyło się w 2021 roku.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82