Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
koncert tygodnia kultury beskidzkiejkoncert organowy

Koncert Folkowe klimaty 2023 – Łysa Góra i Redlin

5 sierpnia 2023 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się – w ramach 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, koncert pt. „Folkowe klimaty”, w którym wzięły udział zespoły „Łysa Góra” i „Redlin”.

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu to od wielu lat „Folkowe klimaty”.

„Folkowe klimaty” to koncerty zespołów, które eksperymentalnie wędrują w obszary zbliżone do folkloru, ale przetworzone i wzbogacone o nowe elementy zanurzone w różnorodności gatunków muzycznych, zachęcające do poszukiwań, przenikające poprzez gatunki, balansujące na stykach kultur, wibrujące w przestrzeni folkloru i różnorodnej kultury muzycznej.

To cały alfabet muzyczny, który od lat w Oświęcimiu ubogaca tradycję i pozwala jednakowoż na wskroś nowocześniej… budować tę tradycję odnajdując w niej to co najpiękniejsze i najcenniejsze.

Zespół „Łysa Góra”, założony w 2012 roku, to folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji.

Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu.

Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy.

Silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych oraz skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.

Zespół „Redlin”, działający od ponad 20 lat, od początku swego istnienia inspirował się szeroko rozumianą muzyką folk.

Pierwsze lata działalności koncentrowały się wokół muzyki celtyckiej, ale różnorodność zainteresowań muzyków doprowadziła do poszerzenia repertuaru o utwory inspirowane folkiem światowym.

Charakterystyczną cechą zespołu jest jego pop-rockowe brzmienie.

Plakat Folkowe Klimaty

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82