Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Nieśmiertelni. Skarby z Museo Egizio – z cyklu Art Beats – wielka sztuka w kinie

Kha, architekt i budowniczy grobowców dla faraonów, musi udać się w podróż do Zaświatów i zmierzyć z tysiącem niebezpieczeństw. Stawką jest wieczne życie, zagrożeniem – kosmiczna nicość.

Opowieść snuje Jeremy Irons, wcielając się w narratora, którego styl budzi skojarzenia ze starożytnym gawędziarzem. Jego słowa wprowadzają nas w tajemniczy świat egipskiej mitologii, religii i rytuałów pogrzebowych, splatając niezwykłą opowieść z dziejami najstarszego muzeum na świecie poświęconemu w całości kulturze starożytnego Egiptu – Museo Egizio w Turynie.

Faktycznie, Grobowiec Kha znajduje się w Turynie i zawiera najbardziej kompletny, bezcenny inwentarz grobowy, obok tysięcy innych eksponatów o wyjątkowej wartości.

Wzdłuż Nilu, pośród wspaniałych zabytków Gizy, Luksoru, Karnaku, Doliny Królów i wioski robotników w Deir el-Medina – opowieść podąża śladami włoskich odkrywców i archeologów do miejsc, w których odnaleziono najważniejsze elementy składające się na kolekcję w Turynie. Ich szlaki prowadzą również do sal wystawowych Muzeum Egipskiego w Kairze, Muzeum Egipskiego w Berlinie, Muzeum Brytyjskiego w Londynie i Luwru w Paryżu.

Od posągu Ramzesa II w Turynie, przez skarb Tutanchamona, popiersie Nefretiti, Siedzącego skrybę w Luwrze, po Kamień z Rosetty w Londynie – ten film to również niepowtarzalna okazja, by podziwiać z bliska najpiękniejsze skarby, jakie pozostawił starożytny Egipt.

tytuł oryginalny: Uomini e Dei: Le meraviglie del Museo Egizio
produkcja: Włochy 2023
wersja językowa: napisy
czas trwania: 95 minut
reżyseria: Michele Mally
scenariusz: Matteo Moneta
zdjęcia: Marco Alfieri, Sabina Bologna, Mateusz Stolecki
muzyka: Remo Anzovino
obsada: Jacopo Olmo Antinori, Pierangelo Menci, Antonio Lanni
narrator: Jeremy Irons

z cyklu „Art Beats – wielka sztuka w kinie”

4.03.2024

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82