Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Orfeusz w piekle – retransmisja operetki z Festiwalu Salzburskiego

„Orfeusz w piekle” – słynna operetka Jacques’a Offenbacha przedstawiająca tragiczną historię trackiego śpiewaka Orfeusza, który udał się do zaświatów, by odzyskać swoją żonę Eurydykę, w wyjątkowo barwnej, zabawnej i szalonej inscenizacji, została zrealizowana w 2019 roku w ramach Festiwalu Salzburskiego [Salzburger Festspiele].

Przedstawienie wyreżyserował Barrie Kosky, który zrealizował między innymi „Wesele Figara” w Wiedeńskiej Operze Państwowej, a zadyrygował nim Enrique Mazzola, dyrektor muzyczny Lyric Opera of Chicago.

Kto skomponował najsłynniejszego kankana świata? Oczywiście Jacques Offenbach. A gdzie go umieścił? W swojej najsłynniejszej operetce, czyli w „Orfeuszu w piekle”.

Offenbach, francuski kompozytor żydowskiego pochodzenia, był nie tylko wysoce zdolnym artystą, który posiadał wyjątkowo lekkie poczucie humoru, jak i muzyczne pióro, ale też sprawnym przedsiębiorcą, w mig wyczuwającym potrzeby publiczności.

W 1855 roku założył prywatny, działający do dziś, Le Théâtre des Bouffes Parisiens. Wystawiał tam jednoaktowe farsy muzyczne, by w 1858 roku, trzy lata od otwarcia teatru, dać paryżanom zwariowaną operę komiczną „Orfeusz w piekle”.

Była ona absolutną nowością, jedyną w swoim rodzaju operową bufonadą, która grecki mit o Orfeuszu i Eurydyce przedstawiła w sposób co najmniej frywolny.

Jako że miała lekki i niepoprawny charakter oraz dialogi mówione obok partii śpiewanych, uznano ją za nowy gatunek, który dziś nazywamy operetką.

Opera komiczna (operetka) w dwóch aktach (czterech obrazach)
[kombinacja wersji z 1858 i 1874 roku]
libretto: Hector Crémieux i Ludovic Halévy
muzyka: Jacques Offenbach
przedstawienie przygotował zespół Salzburger Festspiele
premiera inscenizacji: 2019
wersja językowa: napisy
czas trwania: 150 minut (w tym jedna przerwa)

z cyklu Opera w kinie

18.02.2024

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82