Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Orlando – moja polityczna biografia

„Orlando – moja polityczna biografia” odwołuje się do książki Orlando Virginii Woolf.

Preciado wychodzi z założenia, że wszystko, co stanowi o jego własnej biografii zostało już wcześniej opisane właśnie przez Woolf, w dodatku prawie sto lat temu. Reżyser zabiera więc odbiorców w podróż przez meandry współczesnej kultury, dekonstruując jej polityczne utopie, dekolonizując język i poszerzając społeczną reprezentację o osoby wykluczone i marginalizowane.

W sensie politycznym jest to film rewolucyjny. Interpretuje pierwowzór Woolf, uwspółcześniając jego przesłanie i budując nowe konteksty: kulturowej widzialności, oporu, emancypacji. Imaginarium wizualne, które proponuje Preciado, jest z jednej strony oszczędne w środkach, bazujące na szczątkowej i symbolicznej scenografii, z drugiej jednak na tyle uniwersalne, że opisuje podstawowe problemy bycia „Orlandem” we współczesnym społeczeństwie.

„Orlando – moja polityczna biografia” jest też manifestem wolności, radości i godności, donośnym głosem za prawem do samostanowienia oraz rollercoasterem emocji, troski i czułości, jednoznacznie opowiadającym się za kulturotwórczą siłą sztuki.

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w rozumieniu własnej i cudzej seksualności, przez co stają się politycznymi przeciwnikami patriarchalnej, konserwatywnej władzy. Swoim filmem Preciado przywraca godność, daje nadzieję i jednoznacznie pokazuje, jak potężnymi narzędziami społecznej zmiany stają się sztuka i kultura, kiedy tylko potrafimy właściwie je odczytać.

Pierwszy film Paula B. Preciado jest obrazem szczególnym. Rzadko kiedy pole praktyk filozoficznych pokrywa się z polem aktywizmu w tak koherentny i interesujący sposób. A sam Paul B. Preciado – hiszpański pisarz, filozof, kurator sztuki i aktywista – jest również postacią wyjątkową. Jego aktywność w każdej z twórczych dziedzin wyznacza nowe standardy rozumienia zarówno sztuki, jak i filozofii. Preciado jest też osobą transpłciową, a swoje doświadczenie tranzycji wpisał we wszystkie dziedziny, którymi się zajmuje. Przygląda się mu w sposób krytyczny, reinterpretując aktualne dyskursy dotyczące biowładzy, patriarchalnego kapitalizmu, nekropolityki, feminizmu i teorii queer.

tytuł oryginalny: Orlando, ma biographie politique
produkcja: Francja 2023
gatunek: fabularyzowany dokument
dozwolony: od 15 lat
wersja językowa: napisy
czas trwania: 98 minut
reżyseria: Paul B. Preciado
scenariusz: Paul B. Preciado
zdjęcia: Victor Zébo
muzyka: Clara Deshayes
obsada: Emma Avena, Amir Baylly, Jenny Bel’Air, Kori Ceballos, Liz Christin, Naëlle Dariya, Castiel Emery, Noam Iroual, Vanasay Khamphommala, Emma Avena, La Bourette, Elios Lévy, Paul B. Preciado, Clara Deshayes, Victor Marzouk, Iris Crosnier, Oscar-Roza Miller, Julia Postollec, Ruben Rizza, Janis Sahraoui

Berlinale 2023
Nagroda Specjalna Jury
Nagroda Teddy – sekcja Dokument

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjaviku 2023
najlepszy dokument

Film Festival Mar del Plata 2023
wyróżnienie w konkursie Altered States

Jerozolimski Festiwal Filmowy 2023
najlepszy dokument eksperymentalny – wyróżnienie

20.05.2024 godz. 20:00
21.05.2024 godz. 18:15
22.05.2024 godz. 17:00
23.05.2024 godz. 16:15

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82