Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Pisklaki

na plakacie rysowana postać dziewczynki z warkoczami

Nietuzinkowe trio małych bohaterów musi wejść w dorosłość dużo wcześniej niż rówieśnicy. Zabierają oni widza w podróż do świata dziecięcej empatii, artystycznej ekspresji, humoru i siły charakteru. Świata, w którym przyjaźń, miłość i bliskość z drugim człowiekiem są jak tlen, niezbędny, by przeżyć najtrudniejsze chwile.

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga – rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać…

To film o życiowej lekcji „latania” i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali. Wyjazd do szkoły z internatem, to dla dzieci najbardziej przełomowy moment ich życia. To sytuacja, która początkowo tylko rani, ale finalnie da im siłę. Nie mają wyboru więc rodzi się w nich motywacja do walki, zmieniają się, aby sprostać życiowemu wyzwaniu. Bardzo szybko odkrywają, że matczyną, czy ojcowską dłoń może zastąpić dłoń dziecka z klasy. W krótkim czasie przekonują się, że są sobie wzajemnie potrzebni. A potem odkrywają, że nikt nie rozumie ich tak dobrze, jak drugie dziecko, które przeżywa to samo. Pojawiają się przyjaźnie. Wyjątkowo silne i trwałe, bo oparte na współodczuwaniu.

Ten film jest podróżą do świata dziecięcej duchowości – empatii, wrażliwości, artystycznej ekspresji i siły charakteru. Świata, w którym wsparcie i bliskość drugiego dziecka jest jak tlen, który pozwala przeżyć najtrudniejsze chwile.

produkcja: Polska 2022
gatunek: pełnometrażowy film dokumentalny
dozwolony: od 10 lat
czas trwania: 83 minuty
reżyseria: Lidia Duda
scenariusz: Lidia Duda
zdjęcia: Wojciech Staroń, Zuzanna Zachara-Hassairi
montaż: Jakub Śladkowski, Lidia Duda
dźwięk: Krzysztof Ridan

Film otrzymał :

  • trzy nagrody na Millennium Docs Against Gravity (2022)
  • nagrodę Marco Zucchi dla „najbardziej innowacyjnego filmu pod względem estetyki filmowej i języka dokumentu” na Locarno Film Festiwal – Semain de la critique (2022)
  • nagrodę „Motyl” za najlepszy film dokumentalny za „mistrzowskie decyzje artystyczne i ich brawurową realizację” na Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” (2022)
  • Prix Italia – w kategorii dokument telewizyjny (2023)
  • nagrode „Złote Zęby” dla najbardziej interesującego filmu dokumentalnego na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago (2023)
  • nagrodę Pirgos (Olympia International Film Festival for Children and Young People) dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego

Lidia Duda jest reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych, autorką wielu znaczących dokumentów. Czuła na sprawy społeczne. Ceniona za portrety psychologiczne filmowych bohaterów. Zdobywczyni Grand Prix, m.in. na festiwalach w Chicago, Nowym Jorku, Huston, Istambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie, Pradze. Laureatka Grand Press za film „U nas w Pietraszach”. Dwukrotna laureatka Grand Prix „Złoty Lajkonik” na Krakowskim Festiwalu Filmowego, za filmy „Herkules” i „Uwikłani”. Podczas 20. Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy” (2022) otrzymała Honorową Lamę.

Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Jest ekspertką ds. filmu dokumentalnego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”
projekcja towarzysząca

26.01.2024

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82