Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Roman Stopa. Imaginacje – wystawa fotografii

Roman Stopa urodził się w 1960 roku w Czernichowie pod Krakowem, ale od czterdziestu lat związany jest z Oświęcimiem. Chociaż pierwszy aparat fotograficzny otrzymał w szkole podstawowej, to dopiero od dziesięciu lat wykorzystuje technikę fotografii dla twórczego kreowania rzeczywistości. Nie jest zawodowym fotografem, jednak świadomość środków artystycznych, którymi operuje z dużymi umiejętnościami, pozwala mu tworzyć obrazy intrygujące i fascynujące, nasycone emocjami i ważkim przekazem. Jego czarno-białe fotografie zatrzymują ludzi i miejsca, rejestrują to, co przemija, odchodzi, zarówno w doświadczeniu prywatnym, jak i uniwersalnym.

Fotografie ulic, cmentarzy, byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau układają się w cykle, które, chociaż powstały w oparciu o realną rzeczywistość, nie zawsze mają charakter obiektywnego dokumentu, dosłownego świadectwa wydarzeń, są raczej rejestracją osobistego doświadczania świata.

Prace z cyklu IMAGINACJE są efemerycznym zapisem spojrzeń, ulotnych chwil, szybko zmieniających się sytuacji, są nośnikiem informacji nie tylko o konkretnych obiektach, co raczej o współczesnym świecie, tempie zmian.

Autor nie boi się eksperymentowania, korzystania z przypadku, kontrastów totalnych i koncepcyjnych, gry świateł i cieni. Charakterystyczny dla jego czarno-białych prac efekt rozmycia i poruszenia jest wynikiem zastosowania długiego czasu naświetlenia. Kształty i formy dopełniają się, granice między tym, co rzeczywiste, a przypadkowe stają się niejasne, tworząc efektowne kompozycje o walorach plastycznych.

Roman Stopa swoje prace prezentuje od 2014 roku na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82