Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
elita lejdis podczas tańcagrupa tancerzy hajduków na scenieorkiestra na scenieelita lejdis junior podczas tańca

Amatorski Klub Filmowy Chemik

Amatorski Klub Filmowy „Chemik” jest najstarszą spośród sekcji, które ożywiają artystyczną przestrzeń Oświęcimskiego Centrum Kultury, z bogatą historią sięgającą 1963 roku. Niechaj nie zmylą jednak nikogo daty. „Chemik” zawsze był, jest i będzie młody duchem, dzięki napędzającej go twórczej pasji kolejnych pokoleń filmowców-amatorów. Czas miniony dla AKF to nie bagaż, a skarbnica odkrywanych wciąż na nowo inspiracji.

Przez lata twórcy związani z „Chemikiem” doczekali się wielu nagród i wyróżnień. I chociaż określenie „człowiek – legenda” jest być może współcześnie nadużywane, to jak inaczej określić Henryka Lehnerta, jednego ze współzałożycieli klubu, pobudzającego do myślenia i refleksji artystę-amatora, który dołączył do grona znanych i cenionych w świecie Oświęcimian?

Dzisiaj „Chemik” nie zwalnia tempa, wciąż przyciąga młodych filmowców, organizuje cyklicznie festiwal „Kochać człowieka”, by propagować twórczość ludzi, dla których takie pojęcia jak życie, pasja, kamera zrosły się w jedno.

Sekcją kieruje Bartosz Gajda – niegdyś uczeń Pana Henryka, dzisiaj nauczyciel dla swych młodszych kolegów. W oku kamery filmowców z AKF zobaczyć można codzienność naszego miasta, zdarzenia i ludzi, którzy nie są nam obojętni, ale też próby odpowiedzi na artystyczne wyzwania, jakich dostarcza nam współczesność i zmieniająca się technika filmowa.

Logo Amatorskiego Klubu Filmowego "Chemik"

Henryk Lehnert

Henryk Lehnert (8.03.1934-22.06.2006) – utytułowany filmowiec z Amatorskiego Klubu Filmowego „Chemik” działającego w Oświęcimskim Centrum Kultury – w 1997 roku został uhonorowany wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa za największą ilość zrealizowanych filmów i zdobytych nagród filmowych.

Pojawiał się zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego. Rejestrował na taśmie filmowej ważne momenty z życia Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej.

Plakat filmu "Dyktator"

Dyktator – premiera filmu

12 maja 2023 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się premiera filmu, zrealizowanego przez Bartosza Gajdę w Amatorskim Klubie Filmowym „Chemik”, pt. „Dyktator”.

Projekcji filmu towarzyszyło spotkanie z twórcami, prezentacja zdjęć z planu filmowego oraz informacja o Amatorskim Klubie Filmowym „Chemik” działającym… od sześćdziesięciu lat w Oświęcimiu – w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim i w kontynuacji w Oświęcimskim Centrum Kultury.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82