Tu rośnie nadzieja – wystawa prac ceramicznych ze Środowiskowego Domy Samopomocy w Oświęcimiu
W dniach od 13 lutego do 5 marca 2025 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa prac ceramicznych uczestników Środowiskowego Domy Samopomocy w Oświęcimiu pt. „Tu rośnie nadzieja”.
Miejmy nadzieję!… nie tę lichą, marną,
Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.
/Adam Asnyk, Miejmy nadzieję/
Nadzieja nie oznacza życia w obłokach i w marzeniach o lepszym bycie. Nie jest również wyobrażeniem o tym kim chcielibyśmy być, albo co pragnęlibyśmy posiadać. Nadzieja ma o wiele wyższy i ważniejszy wymiar.
Ona nas prowadzi przez życie i pozwala wierzyć, że jutro może być lepsze. Nadzieja to energia pomagająca żyć i nie poddawać się przeciwnościom. Nadzieja wiara w to, że wszystko, co złe kiedyś minie.
Kiedy zdarza się nam tracić nadzieję, wówczas potrzebujemy kogoś, kto będzie umiał ją odbudować. To mogą być osoby, które swoim doświadczeniem życiowym udowodnią nam, że nadzieja nigdy nie umiera, że największą ruinę można odbudować.
Podobnie, jak w przyrodzie po zimie następuje wiosna, tak też i w życiu wszystko odradza się po upadku. Mogą to być również osoby, które służą swoim ramieniem wówczas, gdy opada się z sił.
Projekt „Tu rośnie nadzieja” jest przede wszystkim wynikiem spotkania z ks. dr Manfredem Deselaers w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które zainspirowało nas do refleksji na temat nadziei w obliczu dramatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Temat niezwykle istotny, bo większość z nas dorastało w cieniu obozowego dramatu. A i samo pojęcie „nadziei” ma dla nas szczególny wymiar, bo albo musimy ją znajdywać, albo pomagać odbudowywać. A wyrażenie „rośnie” w tytule projektu odnosi się właśnie do wciąż odradzającej się przyrody… wciąż, pomimo okoliczności.
Autorami prezentowanych prac są osoby uczestniczące w rehabilitacji organizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Oświęcimiu. Z jednej strony autorzy to osoby, które same niejednokrotnie potrzebują wsparcia z powodu własnej niskiej kondycji psychicznej, a z drugiej są pełne codziennego zaangażowania w poszukiwanie niezbędnej do przetrwania nadziei. Mają ogromne doświadczenie w przebijaniu się przez różne przeciwności i w odradzaniu się po kolejnym kryzysie psychicznym.
Skąd pomysł na ceramiczne tabliczki z roślinami? Ceramika, jest jedną z naszych ulubionych form terapii zajęciowej, pozwalającej na wyrażanie własnego stanu ducha i potrzeb. Rośliny odzwierciedlają to, co wydaje nam się w życiu najważniejsze – choć rosną nisko i łatwo można je zdeptać, nigdy się nie poddają i każdego roku odrastają jeszcze piękniejsze i silniejsze.
Pamięć o wydarzeniach w KL Auschwitz-Birkenau niech zawsze będzie żywa. Niech też będzie źródłem nadziei, że dobro zawsze zwycięży.
Środowiskowy Domy Samopomocy w Oświęcimiu to placówka pobytu dziennego wspierająca osoby chorujące psychicznie, z niepełnosprawnością intelektualną oraz z innymi zaburzeniami funkcji psychicznych. Pomoc świadczona w ŚDS ma na celu utrzymanie osoby w jej naturalnym środowisku i przeciwdziałanie izolacji społecznej.