Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Tycjan. Imperium barw – z cyklu Art Beats – wielka sztuka w kinie

Filmowa podróż przez życie i twórczość mistrza malarstwa, który zdołał uchwycić na swoich niepowtarzalnych obrazach duszę Wenecji i jej mieszkańców. 

W filmie „Tycjan. Imperium barw”, z cyklu „Art Beats – wielka sztuka w kinie”, śledzimy dzieje Tycjana, artysty „najbardziej doskonałego wśród malarzy”.

Obdarzony niezwykłym talentem oraz smykałką do interesów, Tycjan szybko stał się najbardziej pożądanym nazwiskiem na dworach całej Europy, przyćmiewając innych twórców tamtych czasów.

Jego dzieła wyznaczyły kierunek, w jakim podążyła cała epoka i do dziś inspirują rzesze artystów. Genialny portrecista, mistrzowsko interpretował zarówno motywy religijne, jak i mitologiczne. Twierdził, że „sztuka jest potężniejsza od natury” i w zgodzie z tym hasłem żył oraz tworzył.

Najwięksi światowi eksperci, krytycy, badacze i artyści opowiadają o życiu Tycjana, jego stylu, temperamencie i ambicjach.

Tłem dla ich rozważań jest Wenecja, kulturowy tygiel, miasto nierozerwalnie związane z Tycjanem, z którego czerpał on inspiracje.

Przez niemal trzy wieki grób Tycjana oznaczony był tylko prostym nagrobkiem. Malarz zmarł prawdopodobnie na dżumę w 1576 roku, lecz dzieło jego życia przetrwało i wywarło wpływ na wielkich artystów z kolejnych pokoleń.

Sztuka Tycjana wciąż prowadzi dialog ze współczesnymi, jak wyjaśnia Jeff Koons, który w tym filmie opowiada o swojej fascynacji malarskim stylem i warsztatem Tycjana – elementami, które ponad czterysta lat później dzieli z rewolucyjnym weneckim malarzem.

tytuł oryginalny: Titian.The Empire od Color
produkcja: Włochy 2022
wersja językowa: napisy
czas trwania: 87 minut
reżyseria: Giulio Boato, Laura Chiossone
scenariusz: Lucia Toso, Marco Panichella, Donato Dallavalle
zdjęcia: Giovanni Andreotta    

z cyklu „Art Beats – wielka sztuka w kinie”

20.02.2023

Bogowie i anioły

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82