Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

V Oświęcimski Salon Sztuki

od: 02.09.2023 do: 10.10.2023

W dniach od 2 września do 10 października 2023 roku (wernisaż 2 września o godzinie 17:00) w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana będzie – pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim – w ramach obchodów Święta Miasta Oświęcim 2023 – wystawa artystów ziemi oświęcimskiej – V Oświęcimski Salon Sztuki.  

Od 2015 roku mamy okazję spotykać się co dwa lata w Oświęcimskim Centrum Kultury na wystawach Oświęcimskiego Salonu Sztuki. Punktem wyjścia projektu jest odwołanie się do zbiorowych wystaw artystów ziemi oświęcimskiej, organizowanych przez Galerię Pro Arte – „Artyści Miastu”, „Tak żyjemy”.

Miejscem prezentacji tych wystaw była, i jest nadal, galeria „Tyle światów” OCK. Salon Sztuki nawiązuje nazwą do najsłynniejszego w historii sztuki Salonu Paryskiego.

Tak jak ten historyczny, salon prezentuje prace artystów tworzących w wielu dyscyplinach sztuki i należących do kilku pokoleń.

Zielony plakat V Oświęcimski salon sztuki


W V Oświęcimskim Salonie Sztuki bierze udział trzydziestu pięciu autorów – artystów dojrzałych, ale również tych z najmłodszego pokolenia, uprawiających sztukę tradycyjną i młodą. Wśród nich są twórcy o ugruntowanym dorobku artystycznym, ale również kilku debiutantów, po raz pierwszy prezentujących swoje dokonania szerszej publiczności. Znakiem czasu jest udział w wystawie artysty z Ukrainy, który od ponad roku mieszka, pracuje i tworzy w Oświęcimiu.

Najważniejszą różnicą między naszym Salonem, a tym Paryskim jest nie tylko prestiż i ranga artystyczna, ale to, że Oświęcimski Salon Sztuki nie ingeruje w wybór prac, nie „dopuszcza” ich na wystawę. To autorzy decydują, które prace chcą pokazać odbiorcom i sobie nawzajem. Ta wystawa to wielość form, treści, rodzajów twórczej ekspresji. Być może będzie pomocna w uchwyceniu podobieństw i różnic w postawach artystycznych, wynikających z wciąż zmieniających się trendów w sztuce współczesnej, ale również z poszukiwania przez artystów swojego własnego języka, środków formalnych i technik, które najpełniej pozwalają im wyrazić siebie.

V Oświęcimski Salon Sztuki to ważne wydarzenie artystyczne, objęte patronatem Prezydenta Miasta i – tradycyjnie już – towarzyszące obchodom Święta Miasta Oświęcim. Środowisko artystyczne podczas trwania tej wystawy ma możliwość zaakcentowania swojej obecności w mieście, które jest przyjaznym miejscem dla sztuki i artystów – głównych bohaterów tego wydarzenia.

/Magdalena Prochowska, kurator wystawy, z katalogu do wystawy/

autorzy prac prezentowanych na wystawie:

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82