Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Vermeer. Blisko mistrza – z cyklu Sztuka w kinie

Bohaterem tego fascynującego dokumentu jest człowiek, który potrafił stworzyć wszechświat w rogu pokoju i jak nikt umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile – Johannes Vermeer, jeden z największych malarzy w historii.

To opowieść o twórcy, który pozostawił po sobie więcej zagadek, niż dzieł, o skomplikowanych losach rozproszonych po największych muzeach świata obrazów, ale przede wszystkim próba zrozumienia co czyni Vermeera Vermeerem.

Film rzuca światło nie tylko na sylwetkę tego holenderskiego mistrza, ale także przybliża jego twórczość od nieznanej dotąd strony. A wszystko to dzieję się w okoliczności przygotowań wielkiej wystawy twórczości Vermeera, która stanowi kluczowy wątek dokumentu.

Zgodnie z obietnicą w tytule, „Blisko mistrza” zdejmuje słynne dzieła ze ścian, wyjmuje z ram i zabiera do laboratorium, by ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale – na przykład „Dziewczyny z perłą” – i odsłonić ukryte pod farbą warstwy.

Twórcy pozwalają nam tez zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra.

Dokument Suzanne Raes jest też intrygującym portretem zbiorowym muzealników, kuratorów, konserwatorów, kolekcjonerów, handlarzy sztuką – ekspertów i pasjonatów. Opowiada więc i o tych, którzy swoje życie związali z artystą, pragnąc być jak najbliżej jego dzieł, geniuszu i tajemnicy.

tytuł oryginalny: Dicht bij Vermeer
produkcja: Dania 2023
gatunek: dokumentalny
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 78 minut
reżyseria: Suzanne Raes
zdjęcia: Victor Horstink
muzyka: Alex Simu

z cyklu Sztuka w kinie

26.10.2023

Portret kobiety powiększony przez lupę

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82