Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Zaczarowany flet

29 grudnia 2019 roku Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja familijnej wersji opery w dwóch aktach z 1791 roku, z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, z librettem Emanuela Schikanedera i muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta, pt. „Zaczarowany flet”.

The Metropolitan Opera prezentuje operę „Zaczarowany flet” w reżyserii Julie Taymor, która na początku lat 90. wyreżyserowała filmową wersję opery-oratorium „Król Edyp” Strawińskiego, wykorzystując wielkie ruchome lalki. Producentem przedsięwzięcia był Peter Gelb – obecny dyrektor Met Opera. Julie Taymor zrealizowała również „Fridę” z Salmą Hayek oraz musical „Król Lew”.

„Zaczarowany flet” był pierwszym spektaklem transmitowanym do kin przez Met Opera. To idealna propozycja dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki – prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami, poruszanymi między innymi za pomocą powietrza.

Libretto, wykorzystujące wolnomularską symbolikę, ukazuje pełną fantastycznych przygód historię wędrówki młodego księcia Tamino i jego przyjaciela – zabawnego ptasznika Papageno, którzy muszą przejść próby, by zyskać wtajemniczenie i nagrodę – miłość idealnej dziewczyny. Tytułowy instrument ma chronić bohatera przed czyhającymi nań niebezpieczeństwami. Ostatecznie w finale zło zostaje pokonane, a wiedza i dobro zwyciężają.  

aczarowany flet | Die Zauberflöte | The Magic Flute

opera w dwóch aktach (1791)
libretto: Emanuel Schikaneder
muzyka: Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
dyrygent: James Levine
reżyseria i kostiumy: Julie Taymor
scenografia: George Tsypin
lalki: Julie Taymor i Michael Curry
choreografia: Mark Dendy
światło: Donald Holder
wykonawcy:
Ying Huang jako Pamina
Erika Miklósa jako Królowa Nocy
Matthew Polenzani jako Tamino
Nathan Gunn jako Papageno
Jennifer Aylmer jako Papagena
David Pittsinger jako Mówca
René Pape jako Sarastro
Greg Fedderly jako Monostatos

przedstawienie w języku angielskim z napisami w języku polskim | wersja familijna | czas trwania 112 minut

Mężczyzna w kostiumie gra na flecie poprzecznym

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82