Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Steve Carrington Quintet – Zaduszki Jazzowe

5 listopada @ 19:00 20:30

5 listopada 2024 roku o godzinie 19:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się, w ramach projektu Kultura 50/50, zaduszkowy koncert jazzowy, w wykonaniu „Steve Carrington Quintet”, którego liderem jest saksofonista Steve Carrington.

Koncert jest częścią trasy w Polsce i Niemczech, której celem jest promocja najnowszej płyty Steva Carringtona zatytułowanej „Friends R Family”. Płyta ta została nagrana podczas pandemii COVID-19 i ma szczególny wydźwięk, ponieważ lider zespołu jest również lekarzem.

skład:
Steve Carrington – saksofon sopranowy, EWI | USA
Anthony Wonsey – fortepian | USA
Kamil Pełka – kontrabas, gitara basowa | Polska
Barbaro Crespo aka Machito – instrumenty perkusyjne | Kuba
Dorota Piotrowska – perkusja | USA-Polska

bilety: 50 zł

Steve Carrington – saksofon sopranowy, EWI | USA

Urodzony w East Baltimore w stanie Maryland Steve dorastał pielęgnując głęboką miłość i szacunek do muzyki jazzowej, zaczynając grać na saksofonie w wieku siedmiu lat. W 1986 roku otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie. Tam studiował u saksofonisty Billa Pierce’a, wcześniej współpracującego z Art Blakey’s Jazz Messengers.

Po Berklee przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał między innymi z Charles Mingus Epitaph, Dizzym Gillespie, Royem Hargrovem, Miltem Hintonem, a także z Frankiem Wessem i Jimmym Heathem. Carrington wystąpił także z takimi gwiazdami, jak nieżyjący już Elvin Jones, Joey DeFrancesco, Jeff „Tain” Watts, Wynton Marsalis, Wessel „Warmdaddy” Anderson, Eric Lewis (ELEW) i Chick Corea.

Jest bliskim przyjacielem swojego mentora Kenny’ego Garretta. Symbolicznie przekazując pochodnię, Kenny podarował Carringtonowi saksofon w 2012 roku. Carrington jest także saksofonistą i członkiem African Reflections Band Cyrusa Chestnuta oraz kwartetu Cyrusa Chestnuta. Występował również z Legendary Famed Funk/R&B Group Kool and the Gang. Jest też częścią Dizzy Gillespie Legacy Band pod kierownictwem legendarnego basisty i zdobywcy nagrody Gramy, inżyniera Johna Lee, w którym był długoletnim basistą Dizzy’ego.

Debiutancki album Carringtona zatytułowany „A Caring Tone” wydany przez Samech Records, jest dostępny w iTunes, Amazon i Google Play oraz na wszystkich platformach społecznościowych. Po powrocie z europejskiej trasy z Kool and The Gang w październiku 2019 roku Carrington wydał nową płytę zatytułowaną „Mind Traveler”.

Anthony Wonsey – fortepian | USA

Urodzony w Chicago Anthony Wonsey jest jednym z najbardziej innowacyjnych pianistów jazzowych na świecie. Jego dynamiczne kompozycje i pomysłowe aranżacje sprawiają, że jest bardzo poszukiwanym muzykiem na arenie międzynarodowej.

Wprowadzenie Anthony’ego do muzyki rozpoczęło się w młodym wieku pod wpływem jego matki Darlene, klasycznie wyszkolonej pianistki, lekcji u trębacza Zilnera Randolpha (dyrektora muzycznego zespołu Louisa Armstronga) i wielu chwil spędzonych w rodzinnej piwnicy z ojcem Anthonym, mieszkańcem Chicago, który był pracownikiem poczty i fanem jazzu, który za pośrednictwem radia nauczył syna muzyki, którą kochał.

Studiował w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie. Jako student grał lokalnie z Royem Hargrovem i Antonio Hartem, koncertował z Kennym Garrettem i Nneeną Freelon, po czym został zwerbowany przez legendarnego perkusistę Elvina Jonesa do swojej grupy. Wonsey przeniósł się z Bostonu do Nowego Jorku i przez pięć lat grał z Elvinem Jonesem w Jazz Machine.

Jego mentorami zostali także Mulgrew Miller i James Williams. Wonsey rozpoczął wieloletnią karierę jako pianista, który koncertował i nagrywał z Wallace’em Roneyem, Nicholasem Paytonem, Vincentem Herringiem i Chico Freemanem.

Jego pierwszym albumem jako lidera był Anthonyolgy, a następnie Blues for Hiroshi i The Thang. Grał solowe koncerty w Argentynie i we Włoszech.

Kamil Pełka – kontrabas, gitara basowa | Polska

Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Jacka Meiry-Niedzieli. Studiował także w Conservatorium van Amsterdam pod okiem Charliego Angenois.

Na przestrzeni lat brał udział w licznych projektach o zróżnicowanym charakterze muzycznym.

Występował m.in. u boku takich artystów i zespołów jak: Atom String Quartet, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Justyna Steczkowska, Ewa Uryga, Brian Fentress, Wayne Ellington, Norris Garner, Endy Yden, ShataQS (wygrana programu Must Be The Music w 2013 roku).

Obecnie współpracuje m.in. ze Stevem Carringtonem, Anitą Lipnicką, Krystianem Ochmanem oraz Alicją Janosz.

Barbaro Crespo aka Machito – instrumenty perkusyjne | Kuba

Urodzony w Hawanie na Kubie jest synem wielkiego mistrza kong i rumby Sandalio Crespo Calderón. W wieku zaledwie 12 lat zaczął występować z kubańską grupą folklorystyczną „Echu Alaboni”.

W wieku 17 lat Machito podpisał swój pierwszy kontrakt z „Compañía De Danzas Tradicionales De Cuba JJ”, wykorzystując swój talent poprzez tradycyjne kubańskie rytmy.

W wieku 21 lat dołączył do grupy „El Solar de los Seis”, gdzie stawiał pierwsze kroki poza tradycyjną muzyką kubańską, grając jazz, pop i współpracując z wieloma kubańskimi artystami.

Od 2013 roku Machito jest związany z grupą „Osain del Monte”, jako jej współzałożyciel i wiodący perkusista, prezentując nowoczesną interpretację rodzimego folkloru w połączeniu z popularną muzyką kubańską. Z „Osain del Monte” nagrał dwa albumy: „Pal Monte” i „Sin Comentarios”. W latach 2017-2020, jako członek formacji „Trio Peligroso”, brał udział jako perkusista i współkompozytor w afro-jazzowym francusko-kubańskim projekcie muzycznym „Que vola?”.

Od 2021 roku jest częścią latynoskiego tria jazzowego Ílú, z którym wygrał prestiżowy konkurs Jazz Juniors Festival w 2022 roku.

Dorota Piotrowska – perkusja | USA-Polska

Zdobyła dyplom Bachelor of Arts ze specjalizacją w grze na perkusji w The New School of Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku.

W USA grała w Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej.

Występowała również z takimi sławami jazzu, jak George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa, Joe Sanders i The Curtis Brothers.

W 2015 roku Dorota Pawłowska nawiązała współpracę z polską legendą muzyki soulowej Ewą Urygą, z którą nagrała płytę „Mahalia Jackson in Memoriam” wraz z braćmi Zaccaiem i Luquesem Curtis.

W styczniu 2018 roku przeniosła się na stałe do Polski. Kilka miesięcy później rozpoczęła współpracę z duńską wokalistką Cæcilie Norby i European Sisters in Jazz. Koncertuje od lat na w klubach i halach koncertowych w Europie i USA.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82