Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
napis kochać człowieka i fragment kliszy

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka” jest przedsięwzięciem kulturalnym, o zasięgu międzynarodowym, organizowanym przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Patronat nad nim objęła UNICA-Światowa Unia Kina Nieprofesjonalnego afiliowana przy UNESCO.

Po raz pierwszy odbył się w styczniu 1985 i towarzyszył obchodom rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcim.

Kolejne spotkanie filmowców odbyło się w 1986 roku. Następne, pod wpływem sugestii uczestników, już co dwa lata. Do 1994 roku impreza miała charakter konkursu ogólnopolskiego. Począwszy od 1996 roku uzupełniona została o konkurs międzynarodowy.

Od pierwszej swej edycji Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka” realizuje oczekiwania artystyczne zarówno twórców jak i odbiorców. Jest prestiżowym spotkaniem filmowców-amatorów z Polski i zagranicy, którym bliskie są sprawy człowieka, człowieka kochającego, radosnego, twórczego, zwycięskiego, ale także człowieka walczącego, cierpiącego, przegrywającego…

Celem konkursu organizowanego przez Oświęcimskie Centrum Kultury, wspieranego przez Federację Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, jest kształtowanie postaw miłości i szacunku wobec człowieka, prezentacja w filmowym zapisie tematyki związanej ze wszystkimi aspektami życia człowieka, utrwalanie pamięci o ofiarach zbrodni ludobójstwa. Ponadto przegląd, mieszczącej się w festiwalowej formule, filmowej twórczości amatorskiej, promocja twórczo utalentowanych realizatorów filmowych oraz nagradzanie filmów o szczególnych walorach artystycznych i poznawczych.

Festiwalowe filmy zapisują wiele ludzkich historii. Prezentują wielkie tragedie, małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, poruszają, doprowadzają niejednokrotnie do łez i wywołują autentyczny, szczery śmiech. Niejednokrotnie niepokoją, irytują, wzbudzają skrajne emocje. Nie pozwalają pozostać obojętnym.

Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie, życie godne, w kontekst przemian zachodzących w bliższym i dalszym otoczeniu jednostki. Ukazują prawdę czasu, prawdę wyznaczającą rolę do spełnienia dla każdego z nas, którego odwiecznym dążeniem jest poszukiwanie świata pięknego i szczęśliwego.

Świat może być pięknym i szczęśliwym. Trzeba tylko starać się odpowiednio na niego spojrzeć, by odnaleźć to, co stanowi o jego urodzie.

Festiwalowe filmy próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem, z naturą. Piękno przeciwstawione brzydocie, utożsamianej ze złem, obojętnością, nienawiścią i tym wszystkim, co niszczy niewinność dziecięcą w postrzeganiu zjawisk nas otaczających.

Festiwalowe filmy są prawdziwe i piękne. Tłumaczą to, co jest najistotniejszego w życiu człowieka. Łączą troskę o jego kondycję we współczesnym świecie z próbą wskazania dróg, którymi można podążać, by uniknąć wielu zagrożeń.

Podczas dotychczasowych dwudziestu jeden festiwali można było obejrzeć w Oświęcimiu 1136 filmów, zakwalifikowanych spośród wielu nadesłanych do konkursu, z Polski i z zagranicy, między innymi z Austrii, Bangladeszu, Belgii, Bułgarii, Burkina Faso, Brazylii, Chorwacji, Czech, Danii, Egiptu, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Hondurasu, Hongkongu, Iraku, Iranu, Irlandii, Izraela, Jordanii, Kanady, Litwy, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Palestyny, Polski, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Tajlandii, Turcji, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które ukazały spojrzenie na sprawy człowieka z perspektywy różnych kultur i różnej obyczajowości.

Filmy te oceniane były przez grono wysokiej klasy specjalistów zajmujących się kinem. W pracach jury brali udział dokumentaliści, operatorzy, montażyści, reżyserzy, filmoznawcy, krytycy i teoretycy filmu, przedstawiciele organizacji filmowych, między innymi: Antoni Antkowiak, Andrzej Celiński, Andrzej Przeździecki, Lidia Duda, Aleksander Dyl, Feliks Falk, Antoni Halor, Kazimierz Karabasz, Henryk Kluba, Witold Kon, Jacek Link-Lenczowski, Maria Malatyńska, Krystian Matysek, Magdalena Piekorz, Stanisław Puls, Michał Tarkowski, Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, Wojciech Todorow, Jerzy Trunkwalter, Janusz Tylman, Artur Więcek, Róża Wojta, Andrzej Wolf, Ryszard Wójcik.

W “Kochać człowieka”, oprócz twórców filmowych z kraju i zagranicy, uczestniczą również zaproszeni goście. W Oświęcimiu gościł między innymi Max Hänsli – Prezydent Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego UNICA.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” jest okazją, aby przyjrzeć się miejscu, w którym przystanął człowiek…

Laureaci nagród głównych FFN „Kochać człowieka”

Grand Prix (konkurs polski)

I FFN 1985 – „Śladami twardej drogi” – Edward Sulikowski
AKF „Grunwald” – Olsztyn

II FFN 1986 – „Dzwony” – Grzegorz Pakulski
AKF „Zez” – Jelenia Góra

III FFN 1988 – „Planowy odjazd godzina 13:00” – Jerzy Müller i Piotr Muskała
AKF „Cyklop” – Piekary Śląskie

IV FFN 1990 – „Proszę o głos” – Grzegorz Siedlecki
SCF „Stodoła” – Warszawa

V FFN 1992 – „Szczury” – Jarosław Marszewski
AZRF „Fosa” – Wrocław

VI FFN 1994 – „Corrida” – Wojciech Wikarek
ZRV KWK Piast – Bieruń

VII FFN 1996 – „Papierowe słońce” – Aleksander Dembski
Ostrzeszów

VIII FFN 1998 – „Owoce wiary” – Maciej Łukomski
Studio Filmowe DRYA – Sieradz

IX FFN 2000 – „Różaniec z kolczastego drutu” – Wojciech Wikarek i Józef Kłyk
ZRV KWK Piast – Bieruń

X FFN 2002 – „Dzień za dniem” – Marcin Wągiel i Piotr Wągiel
Czechowice-Dziedzice

XI FFN 2004 – „Pokonać nudę” – Sebastian Jensz-Stawowczyk
Bolechowice

XII FFN 2006 – „Moja pozycja w kosmosie” – Andrzej Mańkowski
Klub Filmowy „Grom” Gdynia

13. FFN 2008 – „Dziewięćdziesiąt lat minęło” – Anna Paprzycka
Pelplin

Złote Serce (konkurs międzynarodowy)

FFN 1996 – „Einsamkeit” – Horst Brücker
Niemcy

FFN 1998 – „Der Besuch” i „Das Band” – Horst Hubbauer
Austria

FFN 2000 – „Out of the Shadow” – Jan Bacca
Hiszpania

FFN 2002 – “Steins abschied” – Otto Horn
Niemcy

FFN 2004 – „Die Wanderung” – Horst Hubbauer
Austria

FFN 2006 – „Inny świat” – Wojciech Wikarek
Polska

FFN 2008 – „Sieben Tage auf 48 Rädern” – Sylvia Rothe
Niemcy

Od 2010 roku – 14. Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” – zostały połączone  dwa konkursy i odbywa się jeden międzynarodowy.

Grand Prix – Kryształowe Serce
14. FFN 2010 – „Jutro…”  – Bartosz Kruhlik
Lubsko

15. FFN 2012 – „Opowieść wyśniona” – Szymon Greszko
Włodzimierzów

16. FFN 2014 – „Franek” – Bartek Tryzna
Michałowo

17. FFN 2016 – „Urodziny” – Michał Toczek
Gdynia

18. FFN 2018 – „From Hasakah with Love” (Pozdrowienia z Hasakah) – Mohammad Farahani
Iran

19. FFN 2020 – „Jeszcze porozmawiamy” i „Nieoczekiwane” – Mateusz Buława
Bydgoszcz

20. FFN 2022 – „Poczekalnia” – Aleksandra Folczak
Warszawa

21. FFN 2024 – „La Maldita Primavera” – Rafa Arjones
Hiszpania

na rysowanym plakacie kadry filmowe z ludźmi

21. Festiwal Kochać człowieka 2024

W dniach od 25 do 27 stycznia 2024 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury będzie się odbywał 21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” pod patronatem „UNICA” – Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego i Prezydenta Miasta Oświęcim.

20. Festiwal Kochać człowieka 2022

W dniach od 27 do 29 stycznia 2022 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbywał się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” pod patronatem „UNICA” – Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego i Prezydenta Miasta Oświęcim.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82