Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

29. Letnie Koncerty Organowe – koncert trzeci

30 czerwca @ 19:00 20:30

poniedziałek, 30 czerwca 2025 godz. 19:00
Sławomir Kamiński – organy
Tomasz Gubański – obój

program:

Georg Muffat (1653-1704)
Toccata nona (Apparatus musico-organisticus)

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Piece d’orgue BWV 572
Tres vitement-Gravement-Lentement

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
„Liebster Jesu wir sind hier” BWV 731

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
„Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist” BWV 667

Andrzej Kurylewicz (1932-2007)
Melodia tytułowa z serialu „Polskie drogi”

Wojciech Kilar (1932-2013)
Polonez z filmu „Pan Tadeusz”

Krzesimir Dębski (*1953)
Dumka z filmu „Ogniem i mieczem”

Giuseppe Rosetta (1901-1985)
Alleluia per organo

David German (*1954)
Festive Trumpet Tune

Podczas koncertu planowana jest projekcja obrazu z chóru dla widzów zgromadzonych w kościele.

na plakacie witraż z kościoła oraz program koncertów

Sławomir Kamiński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursu mistrzowskiego interpretacji muzyki dawnej u prof. Jeana Ferrarda w Konserwatorium Królewskim w Brukseli.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Szwajcaria, Austria, Włochy, Czechy, Wielka Brytania, Finlandia, Litwa, Ukraina), bierze udział w międzynarodowych festiwalach. Ma na koncie płyty z solową muzyką organową oraz – nagrane wraz z innymi artystami – płyty z muzyką kameralną.

Jako organista współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Chłopięcym oraz Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.

Artysta zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Poznaniu, wykłada na uczelniach zagranicznych w ramach programu Erasmus (Lubeka, Wilno), prowadzi zajęcia Internationaler Niederlausitzer Orgelakademie (Niemcy) oraz bierze udział w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów organowych (Poznań, Rumia, Opava, Wilno). Od 2020 roku prof. dr hab. Sławomir Kamiński jest prorektorem poznańskiej Akademii Muzycznej.

Tomasz Gubański ukończył z wyróżnieniem Akademię im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie oboju prof. Mieczysława Koczorowskiego. Uczestniczył w Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku w 1980 roku, zajął II miejsce w XIV Konkursie Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach, a w 1984 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach muzycznych w Lanciano we Włoszech (1982-89).

W roku 1980 roku rozpoczął działalność artystyczną w Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu, w której od 1989 roku jest pierwszym oboistą – solistą (kierownikiem grupy obojów) oraz członkiem jej kwartetu dętego (Gallery Quartett) a także współpracuje z zespołem kameralnym „Tutti e Solo” pod kierownictwem artystycznym Barbary Muchy.

Współpracował również z orkiestrami kameralnymi „Amadeus”, „Leopoldinum”, „Capella Premisliensis”, „Capella Bydgostiensis”, orkiestrą symfoniczną „Sinfonia Varsovia” oraz orkiestrami symfonicznymi w Gdańsku, Szczecinie i Olsztynie.

Prowadząc ożywioną działalność zespołową, solową i kameralną, uczestniczył w wielu tournée artystycznych w kraju i za granicą oraz w nagraniach radiowych, telewizyjnych i płytowych. Nagrał m.in., w 1999 roku w wydawnictwie DUX, CD z koncertem podwójnym d-moll Jana Sebastiana Bacha BWV 1060 na obój i skrzypce z prof. Bartoszem Bryłą – skrzypce oraz Przemyską Orkiestra Kameralną pod dyrekcją Marka Zazuli oraz uczetniczył w nagraniu płytowym z Koncertami Feliksa Nowowiejskiego, nagrodzonym Fryderykiem 2023.

W 1993 roku został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego. Ponadto zostało odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2007), „Złotym krzyżem zasługi” (2012), „Medalem Komisji Edukacji Narodowej” (2015), „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski” (2022).

W 2014 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Prof. Tomasz Gubański prowadzi klasę oboju w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderweskiego w Poznaniu oraz Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Jest wykładowcą kursów obojowych w kraju i za granicą w ramach programu Erasmus (Bolonia, Włochy) oraz członkiem jury wielu konkursów i przesłuchań, m.in. IX Międzynarodowego Konkursu Obojowego im. Giuseppe Ferlendis – Adrara San Marino we Włoszech (2022).

logo koncertów organowych
  • Kierownictwo artystyczne koncertów
    dr hab. Witold Zalewski, prof. UPJPII
  • Organizatorzy
    Oświęcimskie Centrum Kultury
    Rzymskokatolicka Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu
  • Koncerty
    Kościół św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, pl. św. Maksymiliana 2

wstęp wolny

Oświęcimskie Centrum Kultury i Rzymskokatolicka Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82