Arcydzieła Chopina – 1841-1846 – recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka
5 grudnia @ 18:00 – 20:00
5 grudnia 2024 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu Muzyka – źródło skojarzeń, recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka pt. „Arcydzieła Chopina – 1841-1846”.
„Jego grę wyróżnia płynność, bardzo szeroki zakres dynamiki, od głośnego forte po szepczące pianissima, różnorodność barw i kolorów oraz olśniewająca wirtuozeria.”
The Epoch Times, New York, 2013
„Wzbudza pianistyczne zaufanie i zwyczajną sympatię sali, ujmuje komunikatywnością, pieczołowitością gry, pięknym dbaniem o zróżnicowany dźwięk i koloryt, a także skutecznością artykulacyjnych niuansów ekspresji.”
Ryszard Gabryś
„Grzegorz Niemczuk to naprawdę wspaniały talent i wyjątkowo fascynujący artysta.”
Jerome Rose
Nazwany przez wpływowych japońskich krytyków „współczesnym wcieleniem Chopina” (Nobuko Fujimaki, Chopin Magazine, Tokio, sierpień 2017) Grzegorz Niemczuk zbudował sobie międzynarodową markę jako wybitny znawca i interpretator muzyki Fryderyka Chopina, której studiowaniu poświęcił wiele lat swojego artystycznego życia.
Należy do wąskiego grona pianistów, którzy w swoim repertuarze posiadają wszystkie dzieła Fryderyka Chopina.
W latach pandemii COVID-19 (2020-2022) Grzegorz Niemczuk stworzył bezprecedensowy i unikatowy w skali świata projekt nagrań filmów-wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina, przeznaczonych przede wszystkim dla melomanów, chcących głębiej zrozumieć arcydzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora. Powstało ponad 330 odcinków w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), opublikowanych na YouTube oraz na stronie artysty na Facebooku.
Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca już 17 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie w tym, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall, Tokyo Bunka Kaikan w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Quintai Concert Hall w Wuhan, Guotai Arts Center w Chongquing, Busan Cultural Center w Busan, Teatro Puccini w Mediolanie, Teatro Sergio Cardoso w Sao Paulo, Centro Cultural de Sao Paulo, Capela Santa Maria w Kurytybie, Teatro Civico w Vercelli, Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Collonge-Bellerive w Genewie, Muzeum F. Liszta w Weimarze, Konserwatorium Muzyczne w Shanghaju i wiele innych.
Pianista wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 37 krajów na 6 kontynentach (Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Litwa, Rosja, Rumunia, Austria, Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Szwajcaria, Włochy, Belgia, Holandia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Etiopia, Tanzania, Japonia, Chiny, Korea Południowa, Singapur, Malezja, Australia, Peru, Brazylia, Ekwador, Kostaryka, Kolumbia, Stany Zjednoczone, Jamajka, Curacao).
W sezonie 2024/2025 pianista zadebiutuje w wielu prestiżowych salach w Europie, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Tonhalle w Saint Gallen, Stadtcasino w Bazylei, Rudolfinum w Pradze, czy Moyzes Hall w Bratysławie.
Grzegorz Niemczuk posiada bardzo rozbudowany repertuar obejmujący ponad 250 utworów solowych i 28 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku.
Jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Ta prestiżowa nagroda otworzyła mu drogę do Carnegie Hall, gdzie w lutym 2013 roku miał okazję zaprezentować II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, zbierając znakomite recenzje. W 2016 roku został finalistą oraz laureatem Nagrody Specjalnej na International Busan Maru Music Festival w Korei Południowej. Jest również zwycięzcą 40. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku oraz międzynarodowych konkursów we Włoszech i Belgii.
program:
Fryderyk Chopin
część 1
Nokturny op. 55
- Nr 1 f-moll
- Nr 2 Es-dur
Mazurki op. 50
- Nr 1 G-dur
- Nr 2 As-dur
- Nr 3 cis-moll
Barkarola Fis-dur op. 60
Ballada As-dur op. 47
przerwa
część 2
Nokturny op. 62
- Nr 1 H-dur
- Nr 2 E-dur
Mazurki op. 63
- Nr 1 B-dur
- Nr 2 f-moll
- Nr 3 cis-moll
Polonez-Fantazja As-dur op. 61
bilety: 20 zł