Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
Loading Events

« All Events

Gala wręczenia Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego

5 stycznia, 2025 @ 17:00 19:30

na plakacie postać Maksymiliana Marii Kolbe

5 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury, po raz dziewiąty, zostanie wręczona Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego – wyróżnienia przyznawanego za zaangażowanie w działalność ewangelizacyjną i apostolską w diecezji bielsko-żywieckiej.

Nagrodzona osoba otrzyma kopię figurki „Matki Bożej zza drutów”.

Laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską.

Zgłoszenia można przesyłać do 22 grudnia 2024 roku do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego bielskiej kurii osobiście, pocztą lub e-mailem (duszpasterstwo.ogolne@kuria.bielsko.pl).

Laureaci Nagrody św. Maksymiliana:

  • Jolanta Zapała – 2024
  • o. Arkadiusz Bąk OFMConv – 2023
  • Lidia Wajdzik – 2022
  • Tadeusz i Mirosława Budzichowie – 2021
  • Urszula Kraus – 2020
  • Anna Ficoń – 2019
  • s. Jadwiga Wyrozumska – 2018
  • ks. Józef Walusiak – 2017

Nagrodą św. Maksymiliana Marii Kolbego jest kopia figurki „Matki Bożej zza drutów”.

Oryginalna figurka maryjna znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy „Matki Bożej zza drutów”.

Figurka powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie KL Auschwitz w 1940 roku więzień Bolesław Kupiec (nr 792).

Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę „Matki Bożej zza drutów” do Niepokalanowa.

Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdyż uznał, że miejsce jest dla „Matki Bożej zza drutów” najbardziej odpowiednie.

Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie.

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82