Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Koncert Fuego Flamenco

24 listopada @ 17:00 18:30

24 listopada 2024 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się, w ramach projektu Kultura 50/50, koncert w wykonaniu Katarzyny Musiał – fortepian i taniec, Hansera Santosa Gómeza – cajon i instrumenty perkusyjne i Hugo-Andresa Larenasa – gitara, pt. „Fuego Flamenco”.

„Fuego Flamenco” to jedyny w swoim rodzaju program w wyjątkowy sposób łączy muzyczną tradycję flamenco z tradycją latynoamerykańską. Zawiera również elementy tańca wykonywanego przez pianistkę. To wibrujący pomiędzy liryzmem a wielkim temperamentem i energią koncert oparty na dialogu fortepianu, perkusji, gitary i tańca flamenco.

W programie oprócz tradycyjnych melodii z Półwyspu Iberyjskiego znajdą się utwory największych kompozytorów hiszpańskich (między innymi Grandosa, de Falli, Albeniza), kubańskich (Lecuony, Cervantesa) oraz brazylijskich (Nazareth, Villa-Lobos).

wykonawcy koncertu

PROGRAM:

Joaquín Turina (1882-1949)
Danzas gitanas op. 55
Zambra
Danza de la Seducción
Generalife
Sacro-monte

Enrique Granados (1867-1916)
Danzas españolas op. 37
Andaluza

Isaac Albeniz (1860-1909)
Suite Española op. 47
Sevilliana

Federico Mompou (1893-1987)
Cançó i dansa nr 6

Manuel de Falla (1876–1946)
El sombrero de tres picos
Danza del molinero (Farruca)
El amor brujo
Danza ritual del fuego

Ernesto Nazareth (1863-1934)
Odeon
Fon-Fon!
Camigo é na Madeira
Tango Habanera

Manuel Ponce (1882-1948)
Intermezzo nr 1
Malgré tout

Heraclio Fernández (1851-1886)
El Diablo Suelto

Ernesto Lecuona (1895–1963)
La Comparsa
Andalucía Suite
Andalusia
Malagueña

Katarzyna Musiał – fortepian, taniec

Bielszczanka Katarzyna Musiał ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, uzyskała Artist Diploma w Academy of Music w Vancouver oraz Diploma in Advanced Music Performance Studies na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie na Uniwersytecie Concordia. Obecnie rezydująca w Kanadzie to – zdaniem Chicago Classica Review – „wielki talent obdarzony zdumiewającą techniką i interpretacyjną błyskotliwością”, koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z orkiestrami w Ameryce Północnej, Europie i Azji. New York Concert Reviewokreślił jej grę jako „czystą rozkosz… cudownie przedstawioną… przejrzyście precyzyjną…
interpretację, która sięgała emocjonalnej głębi przy harmonijnej kolorystyce”.

Katarzyna Musiał – należąca do elitarnego grona Artystów Steinway’a – zdobyła pierwszą nagrodę na Bradshaw & Buono International Piano Competition. Jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego (Kraków), Kay MeekCompetition (Vancouver), Nagrody im. Albana Berga przyznanej za najlepsze wykonanie jego utworów (Wiedeń) oraz Nagrody im. Philipa Cohena dla wybitnego instrumentalisty (Montreal).

Ostatnie ważniejsze wydarzenia w karierze pianistki to debiut w Carnegie Hall, trasa koncertowa po siedmiu największych chińskich miastach, występy na Olimpiadzie Zimowej w Vancouver, Międzynarodowym Festiwalu Beethovenowskim w Chicago, International Chopin and Friends Festival(New York), Festiwalu Tempietto w Rzymie, Festiwalu Music in the Mountains w Kalifornii. Jako solistka koncertowała także z New York Camerata, Chicago Prometheus Chamber Orchestra, Toronto Sinfonietta, Orchestre Symphonique de L’Isle, Orchestre Classique de Montreal, Ensemble Arkea, Imperial Orchestra oraz z Bielską Orkiestrą Kameralną.

Jej ostatni album, „My Spanish Heart”, otrzymuje entuzjastyczne recenzje. „Niezależnie od tego, czy gra w Albéniza, Granadosa, Turinę, Mompou czy de Fallę, interpretuje idiomatyczne rytmy jak tancerka flamenco, wydobywając charakterystyczne hiszpańskie akcenty melodyczne, tak jakby jej klawiatura miała kastaniety”, według magazynu The WholeNote. Album został wybrany jako „CD of the Week” przez KDFC w San Francisco i KUSC w Los Angeles, a także znalazł się na liście top 10 i top 5 najlepszych albumów muzyki klasycznej w Ameryce Północnej.

Katarzyna Musiał jest założycielką i dyrektorem artystycznym Festivalu Stella Musica, promującego kobiety w muzyce. Inauguracyjny koncert odbył się w marcu 2015 roku w Montrealu.

Hanser Santos Gómez – cajon, instrumenty perkusyjne

Urodzony w Hawanie, Hanser Santos Gómez jako szesnastolatek występował z Sinfonica Juvenil w najbardziej prestiżowych teatrach i festiwalach muzyki klasycznej na Kubie. Po ukończeniu Konserwatorium Amadeo Roldan w 2007 roku zaczął zgłębiać różne style muzyczne, co doprowadziło do współpracy z wieloma kubańskimi artystami i studentami z Berklee College of Music. Występował między innymi z Lisą Nordstrom (Szwecja) i La Fura dels Baus (Hiszpania).

W tym samym roku rozpoczął tournée po Kubie, Kolumbii i Kanadzie z Operą de La Calle. Podczas uczestnictwa w Festival Internacional del Tambor (Kuba) w 2012 roku zdobył pierwszą nagrodę w kategorii bębnów bata. Od 2014 roku mieszka w Montrealu, w Kanadzie, koncertując z artystami flamenco, muzyki latynoamerykańskiej i jazzu.

Występował na Montreal International Jazz Festival, Just for Laughs, Pop Montreal, Nuits d’Afrique, Stella Musica Festival oraz na Festival de Flamenco de Montreal.

Hugo-Andres Larenas – gitara

Urodzony w Montrealu, z pochodzenia Chilijczyk, Hugo-Andres Larenas jest wszechstronnym muzykiem, aranżerem i kompozytorem. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie w Montrealu (UdeM), studiując pod kierunkiem Petera McCutcheona. Tajniki instrumentu zgłębiał od mistrzów gitary – Rolanda Dyensa, Alvaro Pierri’ego, Ricardo Cobo, Fabio Zanona, Pepe Romero i Sergio Assada.

W 2006 roku wygrał pierwszą edycję Grand Prix de Guitare de Montréal. Jego muzyczna podróż zaprowadziła go do zgłębiania wielu stylów muzycznych, od folkloru chilijskiego po rock, flamenco i muzykę klasyczną. Wyróżnia się zarówno na scenie lokalnej, jak i międzynarodowej jako solista i kameralista biorąc udział w wielu unikalnych projektach muzycznych.

Jego wielka wszechstronność pozwoliła mu dzielić scenę między innymi z Operą de Montréal, Les Freres Diouf, Jorane, Timem Bradym i Alejandrą Riberą. Był częścią grup takich jak Intakto, Color Violeta, duet gitarowy Con Fuoco, Willy Rios Ensemble i współpracował również nad projektem „work in progress” Les ninos z Alexandrą Templier.

bilety: 50 zł

Oświęcimskie Centrum Kultury

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82