Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Oświęcim. Zapomniana historia – premiera filmu

8 czerwca @ 17:00 19:00

8 czerwca 2024 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając pt. „Oświęcim. Zapomniana historia”.

Film opowiada o przedwojennym Oświęcimiu, w którym Polacy i Żydzi żyli ze sobą w twórczej dla obydwu społeczności bliskości.

Głównym bohaterem tej opowieści jest Szymon Kluger, zwany „ostatnim oświęcimskim Żydem”. Kluger ocalał z Zagłady i w latach 60. powrócił w rodzinne strony.

Nie dzielił się z nikim swoimi wspomnieniami i dramatycznymi doświadczeniami, choć darzył zaufaniem kilku ze swoich polskich sąsiadów.

To właśnie oni wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego poprowadzą narrację filmu, opowiadając o Oświęcimiu, którego historię współtworzyła polsko-żydowska społeczność.

Do powstania filmu przyczynili się m.in. Liceum im. Ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu; Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Oszpicin, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Zakład Salezjański w Oświęcimiu.

Zarówno w częściach dokumentalnych, jak i fabularyzowanych filmu, wystąpili mieszkańcy Oświęcimia.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Informacji OCK. Pierwsza pula zaproszeń została wyczerpana. Kolejna pula miejsc do odbioru od 3 czerwca. Liczba zaproszeń ograniczona.

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82