Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

XVIII Oświęcimski Kinowy Ogródek Plenerowy – Noc Kultury

28 czerwca @ 19:00 23:30

28 czerwca 2024 roku o godzinie 19:00 na parkingu obok Oświęcimskiego Centrum Kultury rozpocznie się – tradycyjnie na powitanie lata i wakacji – plenerowa projekcja filmowa w ramach XVIII Oświęcimskiego Kinowego Ogródka Plenerowego – w bieżącym roku w „Nocy Kultury” w Oświęcimiu.

Na plenerowym ekranie pojawią się trzy filmy, a jednemu z nich będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu The Washing Machine.

Zapewniamy miejsca do siedzenia, ale mile widziane również własne siedziska – krzesełka, leżaki, materace, koce, karimaty… by było jak najwygodniej.

Spotkajmy się w kinie plenerowym, by powitać razem lato i wakacje.

Podane godziny projekcji – poza godziną rozpoczęcia – mogą ulec nieznacznym przesunięciom.

godz. 19:00 „Yakari i wielka podróż”

plakat kinowy z postaciami z filmu Yakari

„Yakari i wielka podróż” to rozgrywająca się na tle niesamowitych krajobrazów i dzikiej natury opowieść o przyjaźni, odwadze i pogoni za przygodą.

Yakari z plemienia Siuksów (rdzennych mieszkańców Ameryki) ma jedno marzenie – wskoczyć na grzbiet najszybszego dzikiego mustanga Małego Pioruna. Do tej pory nie udało się to jeszcze nikomu! Kiedy okazuje się, że jego plemię musi uciekać przed nadciągającym tornadem, chłopiec ma ostatnią szansę, by odnaleźć niedoścignionego konia.

Ciąg emocjonujących przygód zapoczątkuje spotkanie z Wielkim Orłem, który obdarza chłopca niezwykłą umiejętnością rozmawiania ze zwierzętami. Nie tracąc ani chwili, Yakari wyrusza w samotną podróż przez tereny nieprzyjaznego plemienia. Zdany tylko na siebie, musi przeprawić się przez rwącą rzekę, przejść wielkie równiny i pokonać strzeliste góry.

Czy uda mu się odnaleźć Małego Pioruna i wrócić do swoich bliskich? Daleka i pełna zasadzek trasa okaże się drogą ku prawdziwej przyjaźni!

tytuł oryginalny: Yakari – La grande Aventure
produkcja: Belgia, Francja, Niemcy 2020
gatunek: animacja, przygodowy
wersja językowa: dubbing
czas trwania: 82 minuty
reżyseria: Toby Genkel, Xavier Giacometti
scenariusz: Xavier Giacometti
muzyka: Guillaume Poyet

godz. 20:30 „Lokator” – film niemy z muzyką na żywo zespołu The Washing Machine

plakat z postacią z filmu Lokator

„Lokator” – brytyjski niemy dreszczowiec kryminalny z 1927 w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Eliota Stannarda – jest pierwszą ekranizacją opublikowanej w 1913 bestsellerowej powieści The Lodger Marie Belloc Lowndes. Premiera filmu odbyła się 14 lutego 1927 roku.

To pierwsze dzieło Alfreda Hitchcocka, za sprawą którego artysta odniósł komercyjny sukces.

Daisy jest atrakcyjną blondynką i pracuje jako modelka. Słysząc o siódmej już ofierze „Mściciela”, który regularnie co wtorek zabija jasnowłose dziewczęta, Daisy postanawia przenieść się do domu rodziców. Tutaj częstym ich gościem jest Joe – inspektor policji – który czyni zaloty wobec Daisy. W tym samym czasie rodzice wynajmują pokój tajemniczemu lokatorowi. Choć jego zachowanie jest dość dziwne, Daisy udaje się z nim zaprzyjaźnić, ku zniecierpliwieniu Joe’go. Pewnego wtorku, pod nieobecność lokatora, Joe przeszukuje jego pokój, znajdując dowody jego prawdziwej tożsamości…

W „Lokatorze” Hitchcock pokazał mistrzowskie umiejętności w pełnej krasie tworząc podwaliny dla gatunku dreszczowca. Tym samym artysta zdefiniował suspens, z którego miał zasłynąć w przyszłości.

Sam pojawia się dwukrotnie w filmie – w sekwencji początkowej, jako klient na poczcie oraz w sekwencji finałowej, jako jeden z gapiów przyglądających się linczowi. Są to pierwsze ekranowe występy reżysera, który ze swej obecności na planie uczyni jeden z charakterystycznych dla niego znaków firmowych.

tytuł oryginalny: The Lodger – A Story of the London Fog
produkcja: Wielka Brytania 1927
gatunek: thriller, horror
wersja językowa: niemy
czas trwania: 70 minut
reżyseria: Alfred Hitchcock
scenariusz: Alfred Hitchcock, Eliot Stannard
zdjęcia: Hal Young, Gaetano di Ventimiglia
obsada: Ivor Novello, Malcolm Keen, June, Arthur Chesney, Marie Ault, Alfred Hitchcock, Eve Gray, Reginald Gardiner, Alma Reville

na zdjęciu zespół washing machine

Łódzka grupa The Washing Machine prezentuje klasyczne dzieła kina niemego w autorskiej oprawie muzycznej. Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii stanowi prawdziwy rarytas zarówno dla koneserów kina jak i fanów muzyki.

Zespół zmierzył się z wybitnym dziełem Alferda Hitchcocka przywołując historię tajemniczych wydarzeń związanych z morderczą działalnością Kuby Rozpruwacza.

Niemy, blisko stuletni film we współczesnej oprawie muzycznej zespołu The Washing Machine przenosi publiczność do świata filmowej grozy, niewyjaśnionych zagadek, nagłych zwrotów akcji, budując z minuty na minutę atmosferę lęku i niepewności.

Zespół występuje w składzie:
Łukasz Drewniak – gitara
Krzysztof Drewniak – gitara basowa
Adrian Szymajda – gitara
Michał Kowalczyk – elementy perkusyjne/elektronika

godz. 22:00 „Twój Vincent”

plakat kinowy Filmu Twój Vincent

„Twój Vincent” opowiada o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha i jego zagadkowej śmierci. Czy naprawdę popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni – od ostatniego listu artysty – w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

Van Gogh bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Wokół żadnego chyba innego artysty nie narosło więcej mitów i legend. Jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie interpretowanych wraz z upływającym czasem.

W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 zostało częściowo lub znacząco przekształconych. „Twój Vincent” został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.

tytuł oryginalny: Loving Vincent
produkcja: Polska, Wielka Brytania 2017
gatunek: animowany, biograficzny
wersja językowa: dubbing
czas trwania: 95 minut
reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
scenariusz: Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Jacek Dehnel
zdjęcia: Tristan Oliver, Łukasz Żal
muzyka: Clint Mansell
obsada: Douglas Booth, Robert Gulaczyk, Saoirse Ronan, Eleanor Tomlinson. Jerome Flynn, Chris O’Dowd, John Sessions, Aidan Turner, Helen McCrory
głosy w polskiej wersji językowej: Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz, Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Olga Frycz, Robert Gulaczyk, Włodzimierz Matuszak

Oświęcimskie Centrum Kultury

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82