Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

29. Letnie Koncerty Organowe – koncert piąty

14 lipca @ 19:00 20:30

poniedziałek, 14 lipca 2025 godz. 19:00
Josep Solé Coll – organy (Watykan)
Anna Śliwa – skrzypce
Beata Zalewska – wiolonczela
Witold Zalewski – akompaniament

program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Ricercare a 6 z „Musikalisches Opfer” BWV 1079

Franz Liszt (1811-1886)
Evocation à la Chapelle Sixtine S658/R400

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Organ Sonata nr 3 op. 65
Con moto maestoso-Andante tranquillo

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Siciliana z II Sonaty fletowej Es-dur BWV 1031

Giuseppe Giordani (1751-1798)
Arietta „Caro mio ben”

Georg Friedrich Händel (1685 -1759)
Largo „Ombra mai fu” z opery „Xerxes”

Johannes Brahms (1833-1897)
„Mein Jesu, der du mich” z „Eleven chorale preludes” op. 122

Robert Schumann (1810-1856)
Innig z „Six studies in canon form” op. 56

Antonio Vivaldi (1678-1741)
Sonata d-moll RV 12 na skrzypce i basso continuo
Largo-Allegro-Allegro-Presto

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)
Fuga Cromatica z Organ Sonata nr 4 op. 98

Podczas koncertu planowana jest projekcja obrazu z chóru dla widzów zgromadzonych w kościele.

na plakacie witraż z kościoła oraz program koncertów
na zdjęciu wykonawca koncertu

fot. Simon

Josep Solé Coll naukę solfeżu i gry na fortepianie rozpoczął w 1984 roku w Accademia Marshall w Barcelonie w klasie Josepa Marii Masa i Carloty Garrigi. Następnie uczył się gry na organach w Liceu Conservatory w Barcelonie w klasie Josepa Marii Masa i Montserrat Torrent. Studia w zakresie gry na organach i improwizacji organowej odbył w latach 2004-2009 w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie pod kierunkiem Ojca Theo Flury z Zakonu Świętego Benedykta.

Uczestniczył w kursach interpretacji gry na organach we Francji, Włoszech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych prowadzonych przez Oliviera Latry’ego, Daniela Rotha, Paolo Crivellaro, Michela Bouvarda i Marie-Claire Alain.

Jako solista i koncertmistrz występował i akompaniował wielu zespołom muzycznym w Europie, Rosji, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Brazylii i Meksyku.

Jako organista liturgiczny grał w głównych parafiach swojego rodzinnego miasta Sabadell w Hiszpanii oraz w Rzymie – Bazylice Matki Bożej Większej i Bazylice św. Wawrzyńca za Murami.

Josep Solé Coll jest jest pierwszym organistą papieskiej bazyliki św. Piotra w Watykanie, organistą liturgicznych celebracji Ojca Świętego.

na zdjęciu wykonawca koncertu

Anna Śliwa – skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej najmłodszych dzieci. Jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej.

Wraz z zespołem „Camerata Cracovia” dokonała polskiego prawykonania nowo odkrytych utworów polsko-niemieckiego kompozytora z XVII wieku – Henryka Doebeliusa. W repertuarze muzyki dawnej wykorzystuje altówkę i skrzypce barokowe, lirę da braccio, violę d’amore, fidel i pochette. Współpracowała z większością polskich zespołów muzyki dawnej, np. „Ars Cantus”, „Concerto Polacco”, „Il Tempo”, a także z austriackim zespołem „Pandolfis Consort Wien”.

W latach 2007 – 2020 prowadziła zespół instrumentów historycznych „Intrada”, współdziałający ściśle z Baletem Dworskim „Cracovia Danza”, wykonujący głównie muzykę związaną z tańcem i innymi formami przedstawień scenicznych. Pracowała jako skrzypaczka w zespole „Capella Cracoviensis” (1992-1995) i altowiolistka w Zespole Instrumentów Dawnych „Musicae Antique Collegium Varsoviense” Warszawskiej Opery Kameralnej (2001-2004).

Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach, m. in. Europäisches Musikfest Stuttgart, Arte Sintesi Enschede, Wratislavia Cantans, Festiwal van Vlaanderen Brugge, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, występowała na Expo 2003 i podczas Roku Polskiego w Paryżu.

Osobnym nurtem jej działalności jest pedagogika skrzypcowa. Prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.

Beata Zalewska – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Henryka Zarzyckiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Zarządzanie Kulturą.

Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów zarówno z zakresu gry na wiolonczeli, jak i pedagogiki. Jej pasją jest nauczanie. Prowadzi klasę wiolonczeli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, a jej uczniowie zdobywają nagrody i odnoszą sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach. Jako ceniony pedagog zasiada w jury młodzieżowych konkursów muzycznych, prowadzi także wiolonczelowe warsztaty i lekcje otwarte na terenie całej Polski.

Za swoją działalność otrzymała nagrody Burmistrza Miasta Zakopane oraz Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Na swojej muzycznej drodze koncertowała z zespołem muzyki dawnej „Come Prima” oraz Uniwersytecką Orkiestrą Barokową „Consortium Jagiellonicum” działającą przy Uniwersytecie Jagiellońskim i będącą jedną z pierwszych krakowskich formacji barokowych w nurcie wykonawstwa historycznego.

Ma na swoim koncie udział w licznych nagraniach muzyki tworzonej na potrzeby teatru, a także w wykonywaniu jej na żywo podczas spektakli. Jako instrumentalistka i pedagog jest propagatorką kultury polskiej w kraju i za granicą.

logo koncertów organowych
  • Kierownictwo artystyczne koncertów
    dr hab. Witold Zalewski, prof. UPJPII
  • Organizatorzy
    Oświęcimskie Centrum Kultury
    Rzymskokatolicka Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu
  • Koncerty
    Kościół św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, pl. św. Maksymiliana 2

Oświęcimskie Centrum Kultury i Rzymskokatolicka Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82