Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

29. Letnie Koncerty Organowe – koncert czwarty

7 lipca @ 19:00 20:30

poniedziałek, 7 lipca 2025 godz. 19:00
Karol Gołębiowski – organy
Romuald Gołębiowski – klarnet, saksofon

program:

Johan Helmich Roman (1694-1758)
Drottningholmmusik Suit
Grave-Allegro-Lento-Allegro-Vivace

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Adagio z Koncertu A-dur KV 623

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Arioso BWV 146

Joseph Horovitz (1926-2022)
Lento, quasi andante z Sonatiny na klarnet i fortepian

Jeanne Demessieux (1921-1968)
Rorate caeli

Camille Saint-Saëns (1835-1921)
Molto adagio z Sonaty na fagot i fortepian

Felix Borowski (1872-1956)
Prière

Ronald Binge (1910-1979)
Romance z Koncertu na saksofon altowy i orkiestrę

Sigfried Karg-Elert (1877-1933)
Cztery Preludia ze zbioru 13 Małych preludiów na organy
Maestoso-Largo-Alla Sarabande-Con fuoco

Denis Bédard (*1950)
II Sonata na saksofon altowy i organy
Allegro energico-Andantino-Allegro

Podczas koncertu planowana jest projekcja obrazu z chóru dla widzów zgromadzonych w kościele.

na plakacie witraż z kościoła oraz program koncertów

Karol Gołębiowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W 1976 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Studiował ponadto w Konserwatorium Genewskim, w klasie prof. Lionela Rogga, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 1978 roku oraz w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, w klasie prof. Hermana Verschraegena, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w 1984 roku.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Norymberdze, Monachium, Brugii, Speyer i Rzymie, co pozwoliło mu zdobyć międzynarodową rozpoznawalność. Artysta występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych i świątyniach w kraju, w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Al Bustan, Bergen Festival, Berliner Festwoche, Besançon, Festiwal Flandryjski.

Karol Gołębiowski dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych dla wielu europejskich wydawców i rozgłośni. Jego dyskografia zawiera około 60 tytułów, wśród których znajdują się m.in. dzieła organowe Bacha, Brahmsa i Mozarta, a także utwory Buxtehudego, Francka, Liszta, Messiaena, Regera, Widora.

Karol Gołębiowski dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych dla wielu europejskich wydawców i rozgłośni. Jego dyskografia zawiera około 60 tytułów, wśród których znajdują się m.in. dzieła organowe Bacha, Brahmsa i Mozarta.

Karol Gołębiowski jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie od 2010 roku prowadzi klasę organów w Katedrze Muzyki.

Romuald Gołębiowski ukończył w 1979 roku Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Sztajerwalda.

W latach 1979-1994 był I klarnecistą-solistą Orkiestry Polskiego Radia i TV w Warszawie, z którą nagrał koncerty Mozarta, Webera, Stamitza i utwory współczesne, w tym Lutosławskiego.

W latach 1984-1994 prowadził Oktet Dęty złożony z muzyków Orkiestry Polskiego Radia i TV i Filharmonii Narodowej. Współpracował także z orkiestrami „Simfonii Varsovii”, Opery Narodowej Teatru Wielkiego, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i innych, z którymi odbył liczne tournée po niemal wszystkich krajach Europy, także po Azji, USA i Kanadzie.

Od 1993 roku związany był z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie gdzie jako adiunkt dr hab. prowadził klasę klarnetu oraz zespoły kameralne, studia orkiestrowe oraz metodykę nauczania na instrumentach dętych drewnianych. Jednocześnie był kierownikiem Sekcji Instrumentów Dętych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka w Warszawie.

Koncertuje jako solista i kameralista. W duecie z organistą Karolem Gołębiowskim koncertuje w wielu krajach Europy. Wraz z wybitnym pianistą Robertem Morawskim koncertuje i nagrywa dzieła kameralne na klarnet i fortepian, m.in. Sonaty klarnetowe Brahmsa (2008).

Od 1996 roku Roman Gołębiowski jest członkiem międzynarodowego „Ensemble Fennica” w Szwajcarii, z którym koncertował i nagrywał w Polsce, Niemczech, Finlandii, Szwajcarii. W roku 1999 założył kwartet stroikowy „Arundo”, w którym gra z Tytusem Wojnowiczem, Aliną Mleczko i Leszkiem Wachnikiem. W zespole „Camerata Vistula” współpracował z wybitnymi muzykami, takimi jak Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Janowski, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Wróbel, Janusz Olejniczak, Edward Wolanin, Jerzy Sterczyński, Zofia Antes, Henryk Kaliński i inni.

Od roku 2005 w audycji „Lato z Radiem” słuchać możemy, historycznej nie tylko dla melomanów, „Polki Dziadek”, w wykonaniu właśnie Romualda Gołębiowskiego.

logo koncertów organowych
  • Kierownictwo artystyczne koncertów
    dr hab. Witold Zalewski, prof. UPJPII
  • Organizatorzy
    Oświęcimskie Centrum Kultury
    Rzymskokatolicka Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu
  • Koncerty
    Kościół św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, pl. św. Maksymiliana 2

wstęp wolny

Oświęcimskie Centrum Kultury i Rzymskokatolicka Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82