Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyszukiwarki wydarzeń Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
MENU...
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Muzyczna podróż przez życie Chopina – recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka

4 kwietnia @ 18:00 20:00

4 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu Muzyka – źródło skojarzeń, recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”.

Grzegorz Niemczuk ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Józefa Stompla (wybitnego polskiego pianisty i pedagoga, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1960 roku). W latach 2009-2015 pozostawał pod artystyczną opieką amerykańskiego pianisty Jeffreya Swanna. Wielką rolę w rozwoju artystycznej osobowości pianisty odegrały lata 2008-2009 oraz 2011 rok, kiedy to uzupełniał swoje studia w Nowym Jorku jako stypendysta International Keyboard Institute & Festiwal (Mannes College of Music). Miał wówczas możliwość studiowania u światowej sławy pianistów, takich jak Menahem Pressler (Indiana University), Philippe Entremont, Joaquin Achucarro (Meadows School of the Arts), David Dubal (The Juilliard School), Choong-Mo Kang (The Juilliard School), czy Yuan Sheng (Central Conservatory of Music – Beijing).

Od października 2017 roku jest doktorem sztuki, pracując na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Artystyczny) na stanowisku adiunkta. Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie, w tym the Nanyang Academy of Art w Singapurze, Norges Musikkhogskole w Oslo, University in Agder, Kristiansand, University of the West Indies w Kingston na Jamajce, Uniwersytet Stanowy Santa Catarina we Florianopolis, Uniwersytet Stanowy w Porto Alegre, w Brazylii, Konserwatorium Muzyczne w Limie, w Peru, Xiamen University oraz Changde University w Chinach.

Grzegorz Niemczuk jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Ta prestiżowa nagroda otworzyła mu drogę do Carnegie Hall, gdzie w lutym 2013 roku miał okazję zaprezentować II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina, zbierając znakomite recenzje. W 2016 roku został finalistą oraz laureatem Nagrody Specjalnej na 2016 International Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W 2017 roku Program Pierwszy Polskiego Radia zestawił chopinowskie interpretacje Grzegorza Niemczuka w jednym szeregu z tak wybitnymi artystami jak Martha Argerich, Maurizio Pollini i Adam Harasiewicz. Niewątpliwie miała na to wpływ rozwijająca się od kilku lat w zawrotnym tempie kariera młodego artysty, należącego obecnie do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych, który swymi podróżami koncertowymi po całym świecie kontynuuje tradycje Ignacego Jana Paderewskiego, czy Artura Rubinsteina.

Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie, m.in. Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall i Tokyo Bunka Kaikan w Tokio, Victoria Concert Hall w Singapurze, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Puccini w Mediolanie, Teatro Sergio Cardoso i Centro Cultural w Sao Paulo, Capela Santa Maria w Kurytybie, Teatro Civico w Vercelli, Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Collonge-Bellerive w Genewie, Muzeum F. Liszta w Weimarze, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Krakowska, Teatr Wielki Opera Narodowa i Zamek Królewski w Warszawie.

Grzegorz Niemczuk prowadzi swoje własne koncerty, wprowadzając słuchaczy w tajniki wykonywanej muzyki i przybliżając ciekawe fakty z biografii kompozytorów.

Oświęcimskie Centrum Kultury jest miejscem, do którego artysta chętnie powraca.

program:

część 1

 • 3 Nokturny op. 9 (1827-1830)
 • 5 Mazurków op. 6 (1825-1830)
 • Rondo c-moll op. 1 (1825)
 • Etiuda C-dur op. 10 nr 1 (1829)
 • Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna” (1831)

przerwa

część 2

 • Walc Es-dur op. 18 (1833)
 • Ballada g-moll op. 23 (1835)
 • Scherzo b-moll op. 31 (1837)
 • Preludium Des-dur op. 28 nr 15 „Deszczowe” (1838)
 • 3 Walce op. 64 (1847)
 • Polonez As-dur op. 53 (1842)

bilety: 20 zł

Oświęcimskie Centrum Kultury

Zdjęcie fasady OCK z lotu ptaka.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej - prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: zajęcia w sekcjach i zespołach artystycznych, konkursy, festiwale, cykliczne imprezy. To również stała oferta repertuarowa: teatr, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawy.

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82